Prawie 800 uczestników wzięło udział w tegorocznych wycieczkach z cyklu „Kolejowe Perły Architektury”! Gdynia Główna, Łódź Fabryczna, Przemyśl Główny, Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki i Wrocław Główny, to właśnie te dworce zwiedzający odkrywali z przewodnikami. Opowiadali oni o historii i dzielili się ciekawostkami. Ostatnie zwiedzanie w tym roku odbyło się 23 listopada.

Materiały prasowe Fundacji Grupy PKP

Polskie dworce bez tajemnic

 „Kolejowe Perły Architektury” z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę uczestników chętnych do odkrywania historii oraz zwiedzania dworców zarządzanych przez PKP S.A. Tegoroczne wycieczki rozpoczęliśmy 12 października. W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzaniem Dworca Gdynia Główna i Wrocław Główny, zorganizowaliśmy dodatkowy termin oprowadzania 23 listopada. Łączna liczba uczestników we wszystkich turach przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Pięć głównych dworców kolejowych w całej Polsce zwiedziło niemal 800 osób!     

W trakcie wycieczek można było poznać nie tylko wiele ciekawych historii, anegdot czy ciekawostek, ale także zobaczyć różne dworcowe zakamarki, które na co dzień nie są dostępne podróżnym. Być może nie każdy wie, gdzie na Dworcu Gdynia Główna znajduje się słynny Pegaz lub co z dworcem ma wspólnego Dom Bawełny i budynek Akademii Morskiej. Czy ktoś wie, dlaczego budowa Dworca Centralnego w Warszawie trwała tylko 1 100 dni? Dlaczego Łódź Fabryczna jest najbardziej „warszawskim” dworcem? Na te i wiele innych pytań odpowiadali nasi przewodnicy podczas spacerów po dworcach.

Na zdj. grupa zwiedzających Dworzec Gdynia Główna, fot. Łukasz Komła

Spacer z „jokerem”

Fundacja Grupy PKP wprowadziła w tym roku do obiegu pięć znaczków okolicznościowych „jokerów” z serii „Kolejowe Perły Architektury 2019” z wizerunkiem odwiedzanych dworców kolejowych. Znaczek jest w stu procentach ekologicznym i ręcznie wykonanym produktem. „Jokery” otrzymali uczestnicy wycieczek. Jeśli ktoś nie mógł wziąć udziału w naszych spacerach, a chciałby mieć znaczek okolicznościowy w swojej kolekcji, to nic straconego! Znaczki cały czas są dostępne w siedzibie Fundacji Grupy PKP przy ul. Szczęśliwickiej 62 w Warszawie. „Jokery” można odebrać osobiście lub zamówić wysyłając do nas e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Znaczki nie są przeznaczone do sprzedaży, ale wszystkie zainteresowane osoby zachęcamy do przekazania darowizny na cele statutowe Fundacji Grupy PKP.

Na zdj. znaczki okolicznościowe

Idea zwiedzania

Fundacja Grupy PKP poprzez swoją działalność związaną z tradycją oraz historią kolejnictwa wspiera popularyzację sztuki, ochronę dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Jedną z podjętych przez nią inicjatyw jest organizowanie bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem po dworcach kolejowych. Idea zrodziła się w lipcu 2017 roku, kiedy to Fundacja uruchomiła w Warszawie pierwszy cykl spacerów oraz szkolenia dla przewodników miejskich „Kolejowe perły architektury modernizmu – dworce na linii średnicowej”. W tym roku projekt został rozbudowany i dzięki temu można było zwiedzać aż pięć głównych dworców kolejowych w całej Polsce.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych wycieczek oraz nieocenionym przewodnikom, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielili się swoją wiedzą i uśmiechem. Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na kolejną edycję w roku 2020!

Galeria zdjęć z tegorocznego zwiedzania:

Dworzec Wrocław Główny, fot. Anna Błońska

Dworzec Wrocław Główny, fot. Anna Błońska

Dworzec Łódź Fabryczna, fot. Łukasz Derylak

Dworzec Gdynia Główna, fot. Łukasz Komła

Dworzec Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki, fot. Sara Pijanowska

Dworzec Przemyśl Główny, fot. Grzegorz Hop

Fundacja Grupy PKP