Płaskorzeźba Marszałka Józefa Piłsudskiego ponownie zdobi gmach centrali PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w Warszawie. W miniony wtorek, 26 listopada miało miejsce uroczyste odsłonięcie brązowej płaskorzeźby, która została odrestaurowana po wielu dekadach.

Odsłonięcie płaskorzeźby Marszałka Józefa Piłsudskiego, fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Płaskorzeźbę Marszałka Józefa Piłsudzkiego można oglądać nad głównym wejściem do siedziby zarządcy infrastruktury kolejowej PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przy ul. Targowej 74 w Warszawie.

Pierwszy wizerunek był umieszczony na kolejowym gmachu, w 15. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tj. 19 marca 1933 roku. Płaskorzeźba zniknęła z budynku po II wojnie światowej.

- Przywrócenie płaskorzeźby Marszałka Józefa Piłsudskiego nad wejściem do siedziby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest zgodne z wizją poprzednich pokoleń kolejarzy. To podkreślenie szacunku dla tradycji i poszanowania etosu służby, którą kolejarze pełnią dla Ojczyzny. Traktujemy to wydarzenie jako symboliczne zwieńczenie działań PLK, związanych z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości – powiedział Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

- Dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Po wielu latach płaskorzeźba z podobizną Józefa Piłsudskiego mogła powrócić na swoje prawowite miejsce, na budynek przedwojennej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Warto przypomnieć, że pomysł uhonorowania Marszałka Polski poprzez wyeksponowanie płaskorzeźby z jego wizerunkiem zrodził się wśród zwykłych kolejarzy. To bardzo ważne, że i dziś środowisko kolejarskie pamięta o zawodowej tradycji i o obiektach kultury materialnej stworzonych przez swoich poprzedników – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli, m.in. Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A., Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wraz z Prezesami innych spółek kolejowych oraz Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP. W Uroczystości uświetnił występ Chóru Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Galeria zdjęć z odsłonięcia płaskorzeźby:

fot. Marek Moczulski

fot. Marek Moczulski

fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.