Do końca stycznia w Stacji Muzeum w Warszawie można oglądać wystawę pocztowych kartek świątecznych z motywem kolejowym. Widokówki pochodzą ze zbiorów Marka Moczulskiego - wolontariusza Fundacji Grupy PKP, członka Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, kolejarza, autora książek o tematyce kolejowej, hobbysty i kolekcjonera.

Wystawa pocztówek, fot. Stacja Muzeum

Dzięki uprzejmości Marka Moczulskiego, Fundacja Grupy PKP ma przyjemność zaprezentować ten wyjątkowy zbiór kartek pocztowych, który można obejrzeć do końca stycznia br. w siedzibie warszawskiej Stacji Muzeum mieszczącej się przy ul. Towarowej 3.

Pocztówki Marka Moczulskiego, fot. Fundacja Grupy PKP

- Po powrocie z podróży nie zostawiaj ładnego biletu, bo gdy zrobisz to raz jeszcze, przepadłeś. Kolejny kartonik lub kartka będzie początkiem twojej kolekcji, a następne eksponaty zaczną przynosić znajomi i znajomi znajomych... Po jakimś czasie stwierdzisz ze zdziwieniem, że można je posegregować: zagraniczne, krajowe, przedwojenne, okolicznościowe, współczesne... Przepadłeś. Już jesteś w szponach nałogu. Stałeś się kolekcjonerem. – opowiada Marek Moczulski, kolekcjoner i pasjonat kolejnictwa. Zbiór kartek świątecznych z motywem kolejowym, to jedna z wielu kolekcji wolontariusza Fundacji Grupy PKP. Kolejne to bombki choinkowe, książki, medale, kufle, znaczki pocztowe, kalendarzyki, długopisy i exlibrysy. Zamiłowanie do pamiątek kolejowych, to jedna z wielu pasji pana Marka. Miłośnikom kolei dał się poznać jako przewodnik i znawca Starych Powązek. Wspólnie z Marią Balicką przybliżył mało znaną historię polskiego noblisty i literata, Władysława Reymonta, który za młodu pracował na stanowisku pomocnika dozorcy plantowego (toromistrza). Wspólnie z innymi kolejarzami celebruje rocznice powstania pierwszej linii kolejowej na ziemiach Królestwa Polskiego tzw. „Wiedenki” oraz specjalizuje się w historii jej budowniczego, inżyniera Stanisława Wysockiego.

„Wystawa kartek świątecznych” w Stacji Muzeum w Warszawie trwa od 16 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.

Zapraszamy.

Fundacja Grupy PKP