5 lutego odbył się kolejny muzyczny przejazd Mikołaja Charuka koleją. Stało się to możliwe dzięki wsparciu Fundacji Grupy PKP i PKP Intercity S.A. Mikołaj to uzdolniony muzycznie 14 – latek z niepełnosprawnością, który grając na fortepianie zbiera pieniądze na operację nogi.

fot. Ewa Sochocka-Urban

W trakcie przejazdu pociągiem Mikołaj wykonał krótki koncert na swoim mobilnym fortepianie. Jego gra wzbudziła zainteresowanie i aplauz podróżujących z nim pasażerów. Po przyjeździe do Warszawy, odbyła się kolejna część wydarzenia, w której uczestniczyły media, przedstawiciele Fundacji Grupy PKP, PKP Intercity S.A. i zgromadzeni podróżni. Był to koncert fortepianowy zorganizowany na terenie Dworca Centralnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Mikołaj zagrał utwory Fryderyka Chopina i swoje własne kompozycje. Po raz kolejny, tak jak podczas występu w wagonie kolejowym, muzyka uzdolnionego nastolatka wzbudziła zainteresowanie obecnych na dworcu pasażerów i zamieniła przez chwilę to miejsce w pełną muzycznych wzruszeń salę koncertową. Wśród obecnych na wydarzeniu osób była też prezes zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek, która mówiła o działalności Fundacji i zwróciła się o pomoc dla Mikołaja.

Historia Mikołaja ujęła mnie tym, że pomimo oczywistych utrudnień związanych ze stanem zdrowia, w życiu codziennym jest on pełnym pasji i energii nastolatkiem, wykorzystując szansę, jaką daje mu talent w walce o lepszą przyszłość. Fundacja Grupy PKP stara się w swojej działalności pomagać osobom z niepełnosprawnością i znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Robimy to z zaangażowaniem
 i wsparciem tych najbardziej potrzebujących.
– powiedziała Katarzyna Kucharek.

Przejazd pociągiem i koncerty są częścią wspieranego przez Fundację projektu „14 – latek w podróży”. Mikołaj urodził się bez lewej kości udowej i wymaga specjalistycznego leczenia, ratującego zdrowie i poprawiającego komfort życia. Aktualnie zbiera pieniądze na kolejną operację, która zostanie przeprowadzona na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Potrzebna jest kwota prawie 100 tys. dolarów, co przerasta możliwości finansowe rodziny chłopca. Pasją Mikołaja jest muzyka, ale chce również żyć jak jego rówieśnicy, biegać, jeździć na rowerze, motocyklu, ale do realizacji tych wszystkich celów niezbędna jest kosztowna operacja. Reportaż o Mikołaju będzie emitowany w sobotnim wydaniu „Dzień Dobry TVN”. Dziś zapraszamy do obejrzenia materiału, który ukaże się w programie „Teleexpress Extra”.  Fundacja Grupy PKP wspiera „podróż po zdrowie Mikołaja”.

Szczegóły znajdują się na https://zrzutka.pl/pianista i na profilu Fundacji Grupy PKP w serwisie Facebook i LinkedIn.

Pomóżmy Mikołajowi!

Fundacja Grupy PKP

Galeria zdjęć: fot. Ewa Sochocka