W tym roku mija 175 lat od uruchomienia pierwszego odcinka Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej. Fundacja Grupy PKP włączyła się w organizację i obchody tego wydarzenia.

 

Fundacja Grupy PKP zorganizuje szereg spotkań dla wszystkich zainteresowanych tym kolejowym świętem.

14 lutego odbędzie się  wieczór warszawsko – wiedeński, organizowany przez Fundację Grupy PKP, Krąg Przyjaciół Zapomnianej Historii i Miejsko – Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublińcu. Spotkanie odbędzie się w bibliotece w Lublińcu o godzinie 17.00. Proponujemy historyczny spacer szlakiem Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej. Spotkanie poprowadzi wolontariusz – Marek Moczulski, współautor książki „Stacya Stare Powązki”. Zapraszamy wszystkich do poznania historii tego odcinka kolejowego i losów osób związanych z jej powstaniem i funkcjonowaniem. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

14 czerwca minie dokładnie 175 lat od dnia, w którym z Warszawy do Grodziska ruszył pierwszy pociąg. W tym dniu odbędzie się msza św. w intencji polskich kolejarzy, w kościele p.w. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. Z tej okazji przybędą z całej Polski poczty sztandarowe, by oddać hołd budowniczym pierwszego odcinka DŻWW, a następnie wszyscy udadzą się na grób Stanisława Wysockiego, polskiego inżyniera i projektanta „Wiedenki”, by uczcić jego pamięć minutą ciszy, modlitwą oraz złożyć wieńce i zapalić znicze.

To niektóre z wielu wydarzeń zaplanowanych w tym roku. Fundacja Grupy PKP wspiera działania związane z promocją historii, kultury i dziedzictwa kolejowego. Obserwujcie stronę fundacjapkp.pl oraz profil Fundacji w serwisie Facebook: www.facebook.com/FundacjaGrupyPKP. Znajdziecie tam  wydarzenia i informacje o zaplanowanych działaniach jubileuszowych.

Droga Żelazna Warszawsko – Wiedeńska była pierwszą linią kolejową w ówczesnym Królestwie Polskim. Jej projektant i budowniczy to inżynier Banku Polskiego Stanisław Wysocki. Droga łączyła Warszawę z granicą zaboru austriackiego. Trasa z Warszawy przez Grodzisk Mazowiecki, Żyrardów, Skierniewice, Lipce Reymontowskie, Koluszki, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Częstochowę i Zawiercie do Sosnowca jest nazywana królową polskich dróg żelaznych. Pierwszy odcinek wybudowano w 1845 roku, a w 1912 została upaństwowiona przez władze rosyjskie.

Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach związanych z rocznicą uruchomienia Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej.

Fundacja Grupy PKP