W 2020 r. mija 175 lat od uruchomienia pierwszego odcinka Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej. Była to pierwsza linia kolejowa w ówczesnym Królestwie Polskim. Wybitny, polski inżynier urodził się 14 kwietnia 1805 roku.

„Wiedenka” łączyła Warszawę z granicą zaboru austriackiego, Maczkami, dzisiejszą dzielnicę Sosnowca. Trasa z Warszawy przez Grodzisk Mazowiecki, Żyrardów, Skierniewice, Lipce Reymontowskie, Koluszki, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Częstochowę i Zawiercie do Sosnowca jest nazywana królową polskich dróg żelaznych. Pierwszy odcinek wybudowano w 1845 roku, a w 1912 została upaństwowiona przez władze rosyjskie.

Jej projektant i budowniczy to inżynier Banku Polskiego Stanisław Wysocki. Wybitny konstruktor kolei Warszawsko-Wiedeńskiej urodził się w Busku, w Niedzielę Wielkanocną, 14 kwietnia 1805 roku. To właśnie dzisiaj świętowałby swoje kolejne urodziny.

14 czerwca 2020 r. minie dokładnie 175 lat od dnia, w którym z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego ruszył pierwszy parowóz.

Wspieramy działania związane z promocją historii, kultury i dziedzictwa kolejowego, dlatego 2020 rok jest rokiem „Wiedenki”.

Fundacja Grupy PKP

 

Cheers on your birthday