Gdyby żył Stanisław Moniuszko, wielki polski kompozytor, to dziś by świętował swoje 201 urodziny. Jubilat jest Patronem dworca kolejowego Warszawa Centralna, dlatego przypominamy o tym wielkim Polaku.

 Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku w Ubielu pod Mińskiem. Zdolności muzyczne, w tym świetny słuch przejawiał już we wczesnym dzieciństwie, dlatego też postanowiono kształcić go w tym kierunku. Co więcej jego matka była pierwszą nauczycielką gry na fortepianie, która wprowadziła Stanisława w piękny, muzyczny świat.

Stanisaw Moniuszko 1819 1872

Na bogatą twórczość Stanisława Moniuszki składają się przede wszystkim formy muzyki wokalnej. Niezwykłą i zasadniczą cechą twórczości Moniuszki jest jej śpiewność, ale także prostota, uczciwość, bezpośredniość. Wszystko to przeplatane elementami ludowymi i duchem narodowym. Moniuszko przeszedł do historii jako przedstawiciel gatunku pieśni w muzyce polskiej.

Stanisław Moniuszko to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli stylu narodowego w polskiej muzyce. Nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej. Dokładnie dziś mija 201. rocznica jego urodzin.

Uchwalą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej miniony, 2019 rok był „Rokiem Stanisława Moniuszki”, a od 5 stycznia 2019 r. Dworzec Centralny zyskał patrona – którym jest właśnie wielki kompozytor.

Fundacja Grupy PKP przypomina o tej wybitnej postaci i zachęca do kultywowania jego pamięci.

PamitamyByliśmy na Starych Powązkach zapalić symbolicznie znicz.
Odwiedziliśmy również groby inżyniera Stanisława Wysockiego i pisarza Władysława Reymonta.
fot. Fundacja Grupy PKP