(Paryż, 9 czerwca 2020) 11 czerwca 2020 odbędzie się inauguracja 12. edycji kampanii społecznej ILCAD pod patronatem Międzynarodowego Związku Kolei (International Union of Railways – UIC).Ta edycja jest specyficzna - ze względu na skutki pandemii COVID-19 zaproponowano przeniesienie standardowej konferencji ILCAD na 2021 rok, natomiast zarówno UIC jak i partnerzy ILCAD zdecydowali o zorganizowaniu kampanii na arenie międzynarodowej przez Internet w 2020 roku.Transmisja na żywo będzie emitowana na stronie www.ilcad.org

 

Ponieważ bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych obszarów aktywności na kolei, UIC zdecydowało o dystrybucji przekazów, nie tylko 11 czerwca (publikacje w mediach społecznościowych, notatki prasowe i plakaty).

Dodatkowo, pomimo spadku ruchu kolejowego i drogowego w okresie ostatnich trzech miesięcy na całym świecie niestety doszło do kilku kolizji i wypadków na przejazdach. To w połączeniu z większą liczbą zdarzeń na przejściach, nie oznacza, że prowadzenie mniejszej liczby pociągów zmniejsza liczbę wykroczeń.

poster ILCAD campaign June 2020

Wraz z powrotem do stałych rozkładów jazdy – kiedy liczba pociągów wzrasta, istnieje ryzyko, że liczba kolizji i ofiar na przejazdach może również wrosnąć, zwłaszcza, że kierowcy i piesi mogą przywyknąć do znacznie mniejszej liczby pociągów niż ostatnio.

W tych niespotykanych czasach, wiele przedsiębiorstw kolejowych zachęcało użytkowników przejazdów kolejowo-drogowych do zachowania szczególnej czujności za pośrednictwem artykułów prasowych i mediów społecznościowych. Stowarzyszenia zajmujące się bezpieczeństwem drogowym podejmowały analogiczne działania w odniesieniu do ryzyka związanego z ryzykiem ruchu drogowego. Ostatnio, podczas izolacji wynikającej ze skutków pandemii COVID-19 można było zaobserwować jak duży nacisk na bezpieczeństwo jest kładziony w kontekście osób najsłabszych w populacji. Wiele firm, instytucji, osób fizycznych podjęło wspaniałe inicjatywy aby pomagać najbardziej potrzebującym z zachowaniem bezpieczeństwa w pracy i podkreślając wkład personelu medycznego i kluczowych sektorów gospodarki (między innymi kolejarzy), którzy byli wspierani i doceniani na wielu płaszczyznach.

„Wszyscy razem jesteśmy silniejsi!” – takie motto mogłoby przyświecać kampanii ILCAD 2020.

W idealnym świecie przejazdy kolejowo-drogowe by nie istniały. Jednak zgodnie dostępnymi danymi – na całym świecie jest ponad pół miliona przejazdów. Dlatego też ważne jest aby użytkownicy przejazdów zachowywali względy bezpieczeństwa i przestrzegali przepisów obowiązującego prawa. Niemniej jednak do 98% wypadków na przejazdach dochodzi z powodu nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa przez użytkowników (celowo lub przypadkowo). Błędy w prowadzeniu pojazdów mogą wynikać z rutyny, stresu, zmęczenia, nieuwagi, spożywania substancji psychoaktywnych lub przekraczania prędkości, a także niewłaściwego korzystania z narzędzi elektronicznych (GPS, telefonów komórkowych itp.). W przypadku kierowców pojazdów ciężarowych problemem może być brak szkoleń lub świadomości o istniejącym zagrożeniu na przejazdach.

Celem nas wszystkich jest dotarcie z komunikatami dot. poprawy bezpieczeństwa kolejowego do jak najszerszej grupy odbiorców.

Czy wiesz, że?

  • 13. edycja kampanii ILCAD przypada 10 czerwca 2021
  • w ILCAD uczestniczy 40 krajów: www.ilcad.org
  • prawie 300 osób rocznie umiera w wypadkach na przejazdach w UE
  • łączne koszty wypadków są szacowane na miliard Euro rocznie
  • ofiary śmiertelne wypadków na przejazdach stanowią 31% wypadków kolejowych, ale tylko 1% wypadków drogowych

Więcej informacji:

Kontakt dla mediów:

  • UIC Communications Dept. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Isabelle Fonverne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.