Do warszawskich i podwarszawskich stacji pogotowia ratunkowego i szpitali dotarły transporty wody źródlanej, gotowych posiłków i słodyczy. Pomoc dla ratowników medycznych zorganizowały w ubiegłym tygodniu Fundacja Grupy PKP, Caritas Polska, Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK oraz Centrum Okopowa.
Blisko 26 tys. litrów wody przekazała Fundacja Grupy PKP, w ramach kampanii Caritas Polska #WdzięczniMedykom. Woda Żywiec Zdrój została dostarczona do stacji pogotowia, m.in. w Ząbkach, Radzyminie, Piasecznie, Pruszkowie, Otrębusach, Raszynie, Babicach, Błoniu, Grodzisku Mazowieckim, Żyrardowie, Otwocku i Międzylesiu. Współpracujący w ramach pomocy dla medyków partnerzy dowieźli wodę wraz z innymi darami także do szpitali w Warszawie, m.in. przy ul. Banacha, Żwirki i Wigury, Niekłańskiej, na Solcu oraz do szpitali Wolskiego i Bielańskiego.
fot. materiały Caritas Polska
– Nieustannie wspieramy pracowników służb medycznych, którzy od wielu miesięcy są na pierwszej linii frontu walki z pandemią. Cieszymy się, że i tym razem, dzięki współpracy z Fundacją Grupy PKP, możemy przekazać im nasze produkty. Mamy nadzieję, że te proste gesty przyczynią się do tego, że w swojej codziennej pracy nie będą musieli martwić się o tak podstawowe potrzeby, jak właściwe nawodnienie – swoje i swoich pacjentów – mówi Edyta Krysiuk-Kowalczyk, Dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w Żywiec Zdrój. Łącznie do ratowników i medyków z pogotowia i SOR-ów trafiło 37 palet wody oraz posiłków i słodyczy.
– Cieszy nas ta współpraca, bo razem możemy więcej, a cel jest wspólny: zapewnić wsparcie tym, którzy ratują ludzkie życie, pracując – zwłaszcza teraz, podczas pandemii – w wyjątkowo trudnych warunkach – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Fundacja Grupy PKP prowadzi z zaangażowaniem działania na rzecz walki ze skutkami epidemii Covid-19. Jednym z działań jest pomoc służbie medycznej w przekazaniu niezbędnych materiałów pierwszej potrzeby oraz sprzętu do wykonywania testów na obecność koronawirusa. Do tej pory przekazaliśmy ponad 5 milionów złotych na walkę ze skutkami pandemii. – podkreśla Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.
fot. materiały Caritas Polska
Dzięki dofinansowaniu ze strony Fundacji Grupy PKP do szpitali został zakupiony niezbędny sprzęt do przeprowadzenia badań na obecność koronawirusa. Wsparcie uzyskały także inne placówki. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie zakupiła aparaturę umożliwiającą wykrycie obecności wirusa SARS-CoV-2 w materiale klinicznym. Specjaliści z Narodowego Instytutu Leków dzięki dofinansowaniu Fundacji i spółek kolejowych z Grupy PKP mogli zakupić odczynniki i inne środki, żeby uruchomić badania laboratoryjne w kierunku COVID-19. Oprócz pomocy finansowej dla placówek medycznych Fundacja Grupy PKP prowadzi również działania wspierające. Polegają one m.in. na pomocy osobom przebywającym w kwarantannie, udostępnianiu maseczek pracownikom branży kolejowej oraz zbiórce komputerów, niezbędnych do e-learningu, dla dzieci z rodzin potrzebujących takiego wsparcia.
O Caritas
Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich
i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. W tym roku obchodzimy 30-lecie działalności Caritas w Polsce. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.
O Fundacji Grupy PKP
Fundacja Grupy PKP została założona w 2013 roku w celu prowadzenia działalności społecznie użytecznej i dobroczynnej. Spółki Grupy PKP systematycznie przeznaczają część wypracowanego dochodu na cele społeczne. Stąd, celem nadrzędnym naszej Fundacji jest efektywne rozwiązywanie problemów takich jak: zapewnienie bezpieczeństwa na terenach kolejowych osobom o ograniczonej mobilności, edukacja dzieci i młodzieży, przeciwdziałanie marginalizacji różnych grup społecznych, etc. Misją Fundacji jest pogłębianie wiedzy i świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego, promowanie nowych technologii i innowacji dla kolejnictwa, ochrona dóbr kolejowych o wartości historycznej i artystycznej, a także wspieranie środowisk związanych z koleją.
fot. materiały Caritas Polska