„W różańcu róża ukryta rozkwita” – to motto rozpoczynającej się właśnie piątej edycji organizowanego przez Fundację Chaber Polski konkursu fotograficznego na najpiękniejszą polską kapliczkę. Partnerem przedsięwzięcia jest kolejny raz Fundacja Grupy PKP.

Regularnie wspieramy inicjatywy, które mają na celu pielęgnowanie dziedzictwa minionych pokoleń. Takim dziedzictwem są z pewnością – od wieków wpisane są w polski krajobraz – przydrożne kapliczki, figury i krzyże. Dlatego też z nieskrywaną przyjemnością partnerujemy Fundacji Chaber Polski w konkursie „W różańcu róża ukryta rozkwita” – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Kapliczka Matki Bożej w Wielowsi 2 1024x727

Kapliczka Matki Bożej w Wielowsi, fot. Marcin Pyzik

Konkurs powstał, jak podkreślają organizatorzy, aby ocalić od zapomnienia i pokazać szczególny urok niewielkich obiektów religijnych związanych z historią narodową lub intencjami osobistymi bezimiennych autorów.

Podczas wędrówek po Polsce wiele razy zatrzymywał mnie urok spotykanych przy drogach czy na ich rozstajach wiejskich kapliczek. Ale także te podwórkowe czy uliczne naszych miast i miasteczek wielekroć emanowały mocą emocji i piękna. I tak powstał pomysł, a potem konkretny już projekt ogólnodostępnego konkursu o temacie „polskie kapliczki” – mówi pomysłodawczyni konkursu, prezes zarządu Fundacji Chaber Polski Marlena Wilbik.

Laskowice św Katarzyna Aleksandryjska

Kapliczka św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Laskowicach, fot. Adam Murawski

Aby wziąć udział w konkursie, należy poprzez formularz na stronie www.przydroznekapliczki.pl przesłać wybrane fotografie kapliczek wraz z ich krótkim opisem. Także na tej stronie zamieszczony jest szczegółowy regulamin konkursu. Termin nadsyłania prac upływa 30 września 2021 r. Uroczysta gala finałowa, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród, przewidywana jest na listopad 2021 roku.

Zapraszamy do udziału!

Fundacja Grupy PKP