Rurki po papierze toaletowym i ręcznikach jednorazowych, wytłaczanki po jajkach. Niepotrzebne śmieci? Nic z tych rzeczy. To dzięki nim każdy z nas może sprawić, że laboratoryjne myszy i szczury będą mogły zbudować gniazdo, odpocząć oraz spędzić czas na zabawie. Jak to zrobić? Poprzez dołączenie do akcji „Rurka dla Szczurka”, w którą od kilku lat angażują się pracownicy Polskich Kolei Państwowych S.A. Inicjatywę wspiera również Fundacja Grupy PKP.

Celem akcji jest zbiórka m.in. rurek po ręcznikach jednorazowych i papierze toaletowym oraz tekturowych zabezpieczeń sprzętu elektronicznego, które są przekazywane dla zwierząt z laboratorium Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Organizatorzy podkreślają, że zależy im na każdym materiale tekturowym mogącym posłużyć gryzoniom.

Zbieranie rurek w PKP S.A. rozpoczęliśmy w styczniu 2017 roku na prośbę pani mgr inż. Katarzyny Sobolewskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie przebywa wiele gryzoni, którym należy urozmaicić spędzanie czasu. Z uwagi na to, że fundusze uczelni na zakup zabawek dla zwierząt były dość skromne, postanowiono uruchomić akcję. Laboratorium bardzo sobie chwali nasze wsparcie. Dla pracowników udział w takiej zbiórce jest fajnym doświadczeniem, wyzwalającym dużo empatii – powiedziała Patrycja Kielch, inicjatorka akcji „Rurka dla Szczurka” wśród kolejarskiej społeczności, a na co dzień starszy specjalista w Biurze Finansów i Rachunkowości PKP S.A.

rurka dla szczurka

Na terenie Warszawy zorganizowano kilka punktów zbiórki, w których każdy może umieścić tekturowe przedmioty w specjalnych pojemnikach. Po zapełnieniu są one zabierane i dostarczane do zwierzętarni, gdzie przechodzą selekcję i zostają poddane procesowi sterylizacji.

W projekt zaangażowały się osoby prywatne, przedszkola, szkoły, jednostki naukowe oraz firmy o różnym profilu działalności.

Szczegółowe informacje o akcji oraz miejscach, w których zlokalizowane są punkty zbiórki, można znaleźć pod adresem facebook.com/RurkaDlaSzczurka

Fundacja Grupy PKP