Obchody 160. rocznicy budowy Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej wyruszyły w teren. Stacja Muzeum, wspólnie ze Stowarzyszeniem Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” oraz samorządami, przygotowała wystawę plenerową dotyczącą tego historycznego wydarzenia. Partnerem jubileuszowych obchodów jest Fundacja Grupy PKP.

Pierwszym miastem, w którym rozpoczyna się podróż wystawy jest Tłuszcz. Otwarcie ekspozycji odbyło się 1 czerwca w Ogródku Jordanowskim. Można ją oglądać do końca miesiąca.

Wystawa, w formie pięciu dwustronnie zadrukowanych plansz, odwiedzi następnie inne miasta związane z warszawsko–petersburską linią kolejową. Ma to wspomóc upowszechnianie wiedzy o tym ważnym elemencie historii gospodarczej. Na planszach będą zamieszczone również linki (w formie QR kodów) do opowieści dźwiękowych opartych na pamiętnikach i opracowaniach. Przy montażu wystawy plenerowej planowane są spotkania z twórcami ekspozycji oraz pogadanki historyczne.

wystawa tluszcz

Fot. Stacja Muzeum

Celem projektu jest również pokazanie tego, jak istotny wpływ na rozwój Warszawy miała Droga Żelazna Petersbursko-Warszawska. Była to druga linia kolejowa przebiegająca przez ziemie Królestwa Polskiego. Dzięki niej miasto stało się głównym węzłem przesiadkowym i przeładunkowym w podróży ze stolicy Rosji do miast zachodniej Europy. Ułatwiała również napływ ludności oraz rozwój budownictwa miejskiego na prawym brzegu Wisły.

Gdzie w najbliższym czasie będzie można zobaczyć wystawę plenerową poświęconą 160. rocznicy budowy Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej? 

  • Jadów/Urle    01.07 – 30.07
  • Wołomin        01.08 – 15.08
  • Kobyłka         15.08 – 30.08
  • Łochów          01.09 – 15.09
  • Sokółka         15.09 – 30.09

 

Fundacja Grupy PKP