Jej budowa oznaczała narodziny kolejnictwa na ziemiach polskich, była momentem przełomowym w dziejach gospodarczych. 14 czerwca 1845 roku oddano uroczyście do użytku pierwszy odcinek Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. W tym roku minęło 176 lat od tego momentu. 14 czerwca na Starych Powązkach odbyły się obchody rocznicowe wydarzenia.

DSC 6680 1

Każdego roku – 14 czerwca – sympatycy historii, kolejnictwa oraz przedstawiciele spółek kolejowych spotykają się przy grobie inżyniera Stanisława Wysockiego, twórcy i projektanta Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Jubileusz „Wiedenki” jest wpisany w kalendarz uroczystości nie tylko Fundacji Grupy PKP, ale i każdego kolejarza.

Również w tym roku miało miejsce spotkanie rocznicowe, podczas którego krótką chwilą refleksji i modlitwy, zapaleniem znicza oraz złożeniem kwiatów uczciliśmy pamięć nie tylko wielkiego polskiego inżyniera, jakim był Stanisław Wysocki, pionier polskiego kolejnictwa, ale także innych kolejarzy, którzy spoczęli na Powązkach.

Wśród obecnych na uroczystości byli m.in. Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A., Radosław Zawierucha, członek zarządu PKP Informatyka sp. z o.o., a także Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP. Udział w obchodach wzięli również sympatycy historii i kolejnictwa.  

DSC 6685

Po złożeniu kwiatów na mogile inż. Stanisława Wysockiego odbył się spacer szlakiem grobów kolejarzy pochowanych na Starych Powązkach, zorganizowany wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Miłośników Kolei, który poprowadził wolontariusz Fundacji Grupy PKP oraz współzałożyciel PSMK Marek Moczulski.

Uczestnicy spaceru mieli okazję dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat historii powstania „Wiedenki”, a także życia i zasług dla polskiego kolejnictwa Leona Miaskowskiego, pierwszego maszynisty, Teodora Urbańskiego, projektanta przebiegu trasy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz toromistrza i późniejszego noblisty Władysława Reymonta.

DSC 6750

DSC 6791

DSC 6801

zdjcie

***

Droga Żelazna Warszawsko – Wiedeńska była pierwszą linią kolejową w ówczesnym Królestwie Polskim, łączyła Warszawę z granicą zaboru austriackiego, a pierwszy odcinek, który uruchomiono 14 czerwca 1845 roku, kończył swój bieg w Grodzisku.

Fundacja Grupy PKP