Książka „Kolejarze z Wileńszczyzny” oraz Portret Kolejarza Kresowego to dwa projekty historyczne Stacji Muzeum, których celem jest ochrona pamięci o kresowym dziedzictwie kolejowym. Autorzy zwracają się z apelem o pomoc w dostępie do fotografii, które mogłyby stanowić materiał ilustracyjny.

Wilno dworzec

Fot. Dworzec kolejowy w Wilnie, karta pocztowa, zbiory Stacji Muzeum (nr inw.: Arch 859) 

Reportaż historyczny Dominiki Leszczyńskiej „Kolejarze z Wileńszczyzny” ma przedstawiać losy kilku kolejarskich rodzin od czasów zaborów po przymusową ekspatriację z Kresów w latach 1945–1946. Autorkę inspirują do działania zasłyszane opowieści, odnalezione wspomnienia i nagrania, jak również otwarte domowe szuflady, które w jej przekonaniu stanowią niewyczerpane źródło wiedzy o przeszłości, chroniące od zapomnienia sylwetki pracowników dróg żelaznych.

Publikacja wydaje się być doskonałą okazją do upamiętnienia ludzi kolei z dawnych Kresów. Zamiarem pomysłodawców projektu jest również to, by równolegle powstawał Portret Kolejarza Kresowego, tworzony wspólnie z Fundacją Grupy PKP.

Stąd gorący apel i prośba do wszystkich, którzy w swoich rodzinnych archiwach przechowują skany lub fotografie pracowników kolei, w szczególności dawnej Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej oraz międzywojennej DOKP Wilno, o ich udostępnienie na potrzeby zilustrowania treści merytorycznej.

Osoby, które posiadają ww. materiały i zechciałyby je użyczyć, proszone są o kontakt z autorką reportażu pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zachęcamy też do kontaktu korespondencyjnego lub telefonicznego (Stacja Muzeum, ul. Towarowa 3, 00-811 Warszawa, tel. 22-620 04 80 w. 123).

Wszystkim darczyńcom, których materiały trafią do książki lub utworzą Portret Kolejarza Kresowego, organizatorzy zechcą odwdzięczyć się egzemplarzem autorskim „Kolejarzy z Wileńszczyzny”.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej Muzeum.