Szczególny czas refleksji i zadumy, podczas którego wspominamy zmarłych, a także odwiedzamy groby bliskich. O osobach zasłużonych dla narodzin i rozwoju polskiej kolei, a także pielęgnowania jej tradycji, pamięta Fundacja Grupy PKP.

Jak co roku, na przełomie października i listopada, upamiętniamy pionierów kolei na ziemiach polskich, jak również przyjaciół Fundacji, których nie ma już wśród nas. Wybitni inżynierowie, architekci, budowniczowie, ale również pracownicy odpowiadający za funkcjonowanie kolei przez następne dziesiątki lat. To właśnie ludzi, którzy dali początek drogom żelaznym w naszym kraju, w sposób szczególny będziemy wspominać w ciągu najbliższych dni.

175 20201102 STARE POWZKI zaduszki 3

Zachować pamięć o ojcach-założycielach polskiej kolei

W sobotni poranek wolontariusze Fundacji Grupy PKP udadzą się na Cmentarz Powązkowski, by tam pomodlić się i zapalić znicze m.in. na grobach ojców-założycieli polskiej kolei, bez których nie powstałaby Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska: Stanisława Wysockiego, projektanta i głównego inżyniera budowy "Wiedenki", Teodora Urbańskiego, projektanta przebiegu trasy DŻWW, Leona Miaskowskiego, pierwszego polskiego maszynisty, a także Władysława Reymonta, który jako młody chłopak pracował na stanowisku pomocnika dozorcy plantowego przy budowie "królowej polskich dróg żelaznych".

Na Cmentarzu Bródnowskim wolontariusze odwiedzą groby Karola Modrasa, naczelnego inżyniera budowy Centralnej Magistrali Kolejowej i Kazimierza Żurka, maszynisty instruktora, który prowadził zdecydowaną większość ponsz-y (pociągów nadzwyczajnych specjalnego znaczenia) otwierających zelektryfikowane odcinki sieci Polskich Kolei Państwowych.

Pasjonaci, których życie wyznaczał kolejowy tor

Ważne miejsce w naszej pamięci zajmują miłośnicy kolejnictwa, osoby, które dużą część życia poświęciły tej właśnie tematyce i z którymi mieliśmy zaszczyt współpracować. Pracownicy Fundacji Grupy PKP oddadzą hołd pamięci Marii Balickiej, nauczycielce języka polskiego i wychowawcy młodzieży w Zasadniczej Szkole Zawodowej Warszawskiego Węzła Kolejowego oraz w dawnej "Kolejówce". Pani Maria była autorką licznych publikacji dotyczących kolei, przez wiele lat zajmowała się badaniem i popularyzacją wiedzy na temat dziejów polskiego kolejnictwa.

20211029 120136

Z koleją mocno związana była również Barbara Walczak, Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Transportowców oraz Fundacji "Pomoc Transportowcom". Pracę w PKP rozpoczęła w 1961 roku jako kasjer towarowy w Żyrardowie. W 1995 roku przeszła na emeryturę. Była niezwykle oddana ludziom potrzebującym wszelkiego wsparcia, angażowała się w rozwiązywanie ich problemów i trudnych sytuacji życiowych.

20211026 124711 002

W tym roku, podobnie jak Barbara Walczak, zmarł Łukasz Derylak, miłośnik kolei, zaangażowany w liczne inicjatywy edukacyjne propagujące niesienie pomocy innym. Był przewodniczącym Związku Zawodowego Kolejarzy Okręgu Centralnego oraz przewodniczącym Krajowej Rady Kolejarskich Klubów Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. W Fundacji Grupy PKP jako wolontariusz i współpracownik dał się poznać w roli przewodnika turystycznego podczas wycieczek po dworcach kolejowych. Współpracował z Urzędem Transportu Kolejowego podczas realizacji akcji krwiodawstwa "Kolejowa Kropla Krwi". Za podejmowane inicjatywy i działania został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi.

20211029 105737

Zaduszkowy spacer po Starych Powązkach

Tradycyjną już formą upamiętnienia osób zasłużonych dla rozwoju kolejnictwa w naszym kraju jest spacer zaduszkowy, który 2 listopada poprowadzi Marek Moczulski, wolontariusz Fundacji Grupy PKP oraz współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Tegoroczny przemarsz będzie wiódł szlakiem grobów kolejarzy i osób związanych z Drogą Żelazną Petersbursko-Warszawską. W ten sposób wpiszemy się w obchody 160-lecia powstania DŻPW, drugiej po "Wiedence" linii kolejowej na ziemiach polskich.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu. Zbiórka uczestników zaplanowana jest przy bramie św. Honoraty o godzinie 10.00.

Fundacja Grupy PKP