Już po raz piąty odbyły się zmagania o miano najlepszej załogi drezyny ręcznej w Polsce. Mistrzostwa kraju, które rozegrano w Wieruszowie, oprócz rywalizacji, były doskonałym pomysłem zachęty do aktywnego spędzania czasu, jak również sposobem na integrację środowiska kolejowego i popularyzację zawodów w wyścigach drezyn. Partnerem wydarzenia była Fundacja Grupy PKP.

Przeprowadzone 18 września V Mistrzostwa Polski w wyścigach drezyn ręcznych były jednym z punktów obchodzonego w tym roku 40-lecia powstania Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ Solidarność. Podobnie jak podczas poprzedniej edycji zawodów, która odbyła się w 2019 roku, tak i teraz do Wieruszowa zjechała duża liczba uczestników, a także osób dopingujących zawodnikom i biorących udział w imprezach towarzyszących mistrzostwom.

210918 Wieruszw V dymanie fot M Moczulski 16

Fundacja Grupy PKP od początku istnienia za kluczowy cel stawia sobie ochronę kolejowego dziedzictwa historycznego, promowanie tematyki związanej z kolejnictwem, a także wspieranie organizacji i stowarzyszeń popularyzujących wiedzę w tym obszarze. Mistrzostwa Polski w wyścigach drezyn ręcznych doskonale wpisują się w zakres podejmowanych przez nas działań, dlatego cieszę się, że możemy wspierać organizację tego wydarzenia. Liczba uczestników, jak również szeroka publiczność zgromadzona wzdłuż toru wyścigowego, pokazują, że jest to impreza mająca duże znaczenie dla środowiska kolejarskiego. Jestem pod ogromnym wrażeniem pasji i zapału zarówno organizatorów, jak i zawodników. To wszystko utwierdza nas w przekonaniu, że tego typu imprezy są świetną formą promocji tematyki kolejowej i bez wątpienia zasługują na jak najszersze wsparcie – powiedziała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Mistrzostwa były niezwykle ważnym wydarzeniem w kalendarzu kolejowej Solidarności w roku jej jubileuszu. Z tego względu przygotowano liczne atrakcje, które dodatkowo urozmaiciły przebieg rywalizacji. Podczas imprezy zapewniono posiłki, przejażdżki bryczką oraz drezyną ręczną, rowerową lub spalinową, konkursy w rzutach na odległość, pokazy strażaków, czy wystawę modeli latających. Z uczestnikami imprezy spotkał się także znany kabareciarz oraz piosenkarz Krzysztof Respondek. 

210918 Wieruszw V dymanie fot M Moczulski 21

Organizatorzy, na czele ze Zdzisławem Jasińskim, wieruszowianinem oraz członkiem Prezydium Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ Solidarność, zaprosili miłośników kolejnictwa do uczestnictwa w tradycyjnych wyścigach drezyn, które odbyły się na dwóch równoległych torach. Podczas mistrzostw wystąpiły zgłoszone wcześniej drużyny, ale sprawdzić mogli się także kibice, którzy również otrzymali możliwość pokonania dystansu 300 metrów. 

Dobry start, siła i odpowiednia technika poparta synchronizacją w działaniu członków drużyny – to klucz do sukcesu w rywalizacji podczas wyścigów drezyn. W Wieruszowie łącznie wystartowało 29 ekip, z czego 13 tworzyli panowie, natomiast 16 było zespołami żeńskimi lub mieszanymi.  W zmaganiach mężczyzn najlepsi okazali się zawodnicy drużyny LHS-y (PKP LHS sp. z o.o.) w składzie: Tomasz Borek, Jarosław Faryma, Wojciech Jakóbczak, Paweł Pawłowski. Wśród ekip żeńskich i mieszanych zwyciężyły Wróbelki (ZLK Tarnowskie Góry) reprezentowane przez Kamilę Chrobot, Jolantę Wilk, Katarzynę Giełzak oraz Justynę Nowak. Zwycięzcy otrzymali medale, które będą doskonałą pamiątką przypominającą o tym prestiżowym triumfie.

210918 Wieruszw V dymanie fot M Moczulski 27

Walka o tytuł najlepszej drużyny drezyny ręcznej w Polsce była niezwykle zacięta i dostarczyła zebranej publiczności wielu emocji, jednak i tak najważniejsza była zabawa, a także możliwość spotkania oraz integracji kolejarskiej braci. Następne mistrzostwa kraju w najbliższym roku, ale już teraz serdecznie na nie zapraszamy.

Fundacja Grupy PKP