W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa VI edycji Konkursu Historycznego Patria Nostra – Mazowsze. W trakcie wydarzenia zaprezentowano 20 najlepszych prac konkursowych i wręczono nagrody rzeczowe, a także finansowe laureatom oraz wszystkim uczestnikom. Partnerem konkursu jest Fundacja Grupy PKP.

W mazowieckiej odsłonie konkursu wzięło udział 67 drużyn ze szkół z województwa mazowieckiego oraz z kilku szkół z województw podlaskiego i lubelskiego. O zwycięstwo walczyło także 6 drużyn polonijnych, z Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu, Rosji i Bułgarii.

DSC 2305

Laureatami Finału Mazowieckiego zostali:

Miejsce I: I Liceum Ogólnokształcące w Siedlcach im. Bolesława Prusa

Miejsce II: Zespół Szkół nr 36 w Warszawie im. Marcina Kasprzaka

Miejsce III: Technikum nr 11 w Warszawie im. Piotra Wysockiego

Celem Konkursu Historycznego Patria Nostra jest propagowanie historii Polski, krzewienie wartości i postaw patriotycznych oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego. Udział polskiej młodzieży z zagranicy sprzyja integracji i tworzeniu poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków.

FUNDACJA GRUPY PKP 8

Tegoroczna edycja wydarzenia adresowana jest do młodzieży szkolnej z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz do uczniów szkół ponadpodstawowych z województw małopolskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego, jak również do szkół polonijnych z innych krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu krótkiego filmu lub animacji dotyczących ważnego wydarzenia z historii Polski. Laureaci konkursu wyłaniani są podczas gal, na których prezentowany jest przegląd przygotowanych filmów. 

Fundacja Grupy PKP