W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbyła się uroczysta gala V edycji konkursu fotograficznego "Kapliczki polskie – w różańcu róża ukryta rozkwita" organizowanego przez Fundację Chaber Polski. Jedną z kategorii, w której konkursowe Jury przyznało wyróżnienie, stanowiły zdjęcia kapliczek kolejowych. Partnerem wydarzenia po raz kolejny była Fundacja Grupy PKP.

Przydrożne kapliczki, figury i krzyże to ważny oraz stały fragment polskiego krajobrazu, jak również historii i kultury. Niejednokrotnie są też niemymi świadkami tragicznych, ale także radosnych momentów w zawiłych dziejach naszej ojczyzny. Przechowują pamięć o wierze i kulturze. Dlatego tak ważne jest, by troszczyć się o te miejsca i utrwalać je w świadomości następnych pokoleń.

5

Inicjatywą, która stawia sobie właśnie taki cel, jest konkurs fotograficzny "Kapliczki polskie – w różańcu róża ukryta rozkwita". Wspomniane przedsięwzięcie sprawia, że możemy ocalić od zapomnienia, a także ukazać urok tych niezwykłych miejsc. To również docenienie pracy ludzi, którzy je wykonali.

Od kilku już lat partnerem konkursu jest Fundacja Grupy PKP, dla której jednym z głównych celów statutowych jest wspieranie wydarzeń kulturalnych chroniących i promujących dziedzictwo historyczne. Na znaczenie inicjatywy zapoczątkowanej przez Marlenę Wilbik, prezes zarządu Fundacji Chaber Polski, ale także dziennikarkę, autorkę powieści oraz tomików fraszek, zwróciła uwagę Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP oraz członkini konkursowego Jury.

3

W swoich działaniach wielokrotnie udzielamy wsparcia projektom, których celem jest ochrona, a także promocja polskiego dziedzictwa historycznego – i to nie tylko tego kolejowego, chociaż ten właśnie obszar jest dla nas szczególnie ważny. Bez wątpienia konkurs "Kapliczki polskie – w różańcu róża ukryta rozkwita" w wyjątkowy sposób pomaga zachować pamięć o miejscach, które od wieków wpisane są w polski krajobraz. Dlatego jesteśmy dumni, że możemy wspierać tak wspaniałe przedsięwzięcie. Chciałabym wyrazić szczególne uznanie dla organizatorów, przede wszystkim dla pomysłodawczyni konkursu Pani Marleny Wilbik, dzięki której pasji oraz zaangażowaniu możemy brać udział w kolejnych edycjach wydarzenia. Przekazuję również gratulacje dla uczestników, w szczególności dla laureatów, których fotografie są wspaniałym zapisem dorobku naszej tradycji i kultury – podkreśliła Katarzyna Kucharek.

3a

Osoby biorące udział w konkursie mogły przesyłać swoje zdjęcia za pośrednictwem strony internetowej www.przydroznekapliczki.pl. Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem liczby nadesłanych zgłoszeń. Wśród nich znalazły się liczne fotografie kapliczek kolejowych, znajdujących się na dworcach, jak również na szlakach między torami. Do finałowego etapu zakwalifikowano dwanaście fotografii, które zaprezentowano w specjalnym kalendarzu wydanym z okazji V edycji konkursu.

Pierwszą nagrodę otrzymała kapliczka sfotografowana przez Grzegorza Kura z Warszawy. Do konkursu zgłosił figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, która stoi w Legionowie u zbiegu ulic Sobieskiego i Piłsudskiego. Ufundowano ją w 1904 roku w 50. rocznicę ogłoszenia przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. 

Drugim z laureatów został Adam Murawski, emerytowany maszynista z Tczewa. Do konkursu zgłosił aż dwadzieścia jeden kapliczek. Jedna z nich – przedstawiająca patrona podróżnych św. Jana Nepomucena z przystanku kolejowego Gdynia Wzgórze Świętego Maksymiliana – pojawiła się wśród dwóch fotografii, które znalazły największe uznanie w oczach Jury. Figura przedstawiona na zdjęciu została wzniesiona najprawdopodobniej już w XVIII wieku, a to dlatego, że przemieszczało się na tym obszarze wielu podróżnych – biegł tam bowiem szlak z Gdańska do Wejherowa. Kapliczka w drugiej połowie XIX wieku spłonęła po uderzeniu pioruna, ale szybko ją odrestaurowano. Niestety w 1939 roku padła ofiarą niemieckiego okupanta. Jednak pod koniec XX wieku ponownie została odbudowana.

2

8a

Już dziś zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, a także zapoznania się ze zdjęciami, które zgłoszono w tym roku. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.przydroznekapliczki.pl.

Fundacja Grupy PKP