Dziesiątki zabitych, setki rannych i milionowe koszty – liczby odnoszące się do zdarzeń i wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych pokazują, że w tych miejscach należy zachowywać szczególną ostrożność. Dlatego każda inicjatywa wpływająca na poprawę bezpieczeństwa w transporcie ma ogromne znaczenie. Jedna z nich – odcinek programu "Auto Bezpieczni" – powstała we współpracy z Fundacją Grupy PKP.

Konsekwencje zderzenia z rozpędzoną i ważącą kilkadziesiąt ton lokomotywą są dramatyczne. Pociąg jadący z prędkością 160 km/h potrzebuje aż 1300 metrów, by móc się zatrzymać. W 2021 roku odnotowano na przejazdach kolejowo-drogowych 201 wypadków, w których śmierć poniosło 49 osób. Te statystyki obrazują, do jak niebezpiecznych wydarzeń dochodzi w tych miejscach. Można ich uniknąć przestrzegając zasad ruchu drogowego, a także zachowując ostrożność i uwagę.

5

Program edukacyjny "Auto Bezpieczni" to format realizowany przez Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które od wielu lat prowadzi projekty z zakresu prewencji bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zaangażowanie się Fundacji Grupy PKP w powstanie kolejnego odcinka "Auto Bezpiecznych" doskonale wpisuje się w podejmowane przez nas działania, których głównym celem jest wykluczenie wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych – powiedziała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Zrealizowany odcinek, którego emisja odbyła się na antenie TVP 3 Kraków, dotyczył przekazania najważniejszych informacji związanych z oznakowaniem przejazdów kolejowo-drogowych, sytuacji, w których dochodzi do utknięcia samochodu między szlabanami oraz najczęstszych przyczyn wypadków na przejazdach.

7

Fundacja Grupy PKP regularnie bierze udział w pracach międzynarodowych grup roboczych, a także współpracuje z instytucjami oraz organizacjami z sektora kolejowego działającymi na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Do głównych obszarów w podejmowanej przez Fundację działalności społecznej i dobroczynnej należy również realizacja i wsparcie projektów zwiększających świadomość na temat bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego.

Co zrobić, by zapobiec niebezpiecznej sytuacji na przejeździe kolejowo-drogowym? Jak zachować się w sytuacji zagrożenia? Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka "Auto Bezpiecznych".

Fundacja Grupy PKP