Przed Dworcem Centralnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie funkcjonuje specjalny namiot gastronomiczny. Ciepły posiłek, kanapki, a także kawę i herbatę mogą w nim otrzymać osoby z Ukrainy, które uciekając przed wojną przybywają do Polski. Dzięki zaangażowaniu Fundacji Grupy PKP w menu pojawiła się również gorąca i pożywna zupa, której przygotowanie zapewnia spółka WARS S.A. 

Każdego dnia do Polski, przede wszystkim do Warszawy, przyjeżdżają kolejne osoby zza naszej wschodniej granicy, by znaleźć schronienie przed koszmarem wojny, która toczy się na Ukrainie. Polacy witają ich z otwartymi ramionami i starają się zapewnić przybywającym jak najlepsze warunki, w których mogą przeczekać ten trudny czas. Jednym z pomysłów jest ogrzewany namiot gastronomiczny przy Dworcu Centralnym, gdzie po długiej i męczącej podróży uchodźcy mogą zjeść ciepłe danie.

5

Wśród posiłków wydawanych m.in. przez wolontariuszy jest również gorąca zupa, której przygotowanie finansuje Fundacja Grupy PKP. Katarzyna Kucharek, prezes zarządu, podkreśla, że jest to już kolejna inicjatywa podjęta przez Fundację, której głównym zamierzeniem jest pomoc ludziom chcącym znaleźć w naszym kraju bezpieczną przystań.

Podstawą naszej działalności jest sfera dobroczynna i charytatywna. Niesiemy wsparcie tam, gdzie jest ból, strapienie i niepewność. To, czego doświadczają nasi sąsiedzi z Ukrainy budzi w nas najgłębsze współczucie oraz chęć zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, by ulżyć im w cierpieniu. Dlatego angażujemy całe nasze siły, by docierać z pomocą zarówno do przybywających do Polski, jak i osób, które pozostały na Ukrainie. Zapewnienie gorącej zupy to jedno z naszych działań podjętych w ostatnich tygodniach. Idea uruchomienia namiotu gastronomicznego jest bardzo dobrym pomysłem. Dla nas, jako organizacji, dla której człowiek jest najwyższą wartością, niezmiernie ważnym jest to, że możemy włączyć się w funkcjonowanie tego miejsca – dodaje Katarzyna Kucharek.  

3

Namiot gastronomiczny przy Dworcu Centralnym został postawiony z inicjatywy wojewody mazowieckiego przy współudziale Polskich Kolei Państwowych S.A. oraz spółki KGHM Polska Miedź S.A., która odpowiada za koordynację funkcjonowania punktu.  

Skala potrzeb uchodźców z Ukrainy jest ogromna. Nasi wschodni sąsiedzi potrzebują najbardziej podstawowych rzeczy, ale też wsparcia psychologicznego czy prawnego. KGHM działa kompleksowo w tym zakresie. Z jednej strony uruchomiliśmy Centrum Pomocy dla Ukraińców w Lubinie, z drugiej, w Warszawie w specjalnym namiocie wydajemy posiłki dla potrzebujących. A to tylko wycinek z naszych działań. Oferujemy pomoc i to długofalową, bo wsparcie uchodźców będzie potrzebne jeszcze przez wiele tygodni – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

2

6

4

Fundacja Grupy PKP