W warszawskim sanktuarium Matki Bożej Różańcowej uczczono pamięć o premierze Janie Olszewskim. Znaczącą rolę w życiu tego zasłużonego dla Polski polityka odegrała kolej, z którą bardzo mocno związana była jego rodzina. Dlatego też w organizację uroczystości włączyła się Fundacja Grupy PKP, która wsparła powstanie pamiątkowej tablicy. Wśród zaproszonych gości byli Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji, która wygłosiła okolicznościowe przemówienie, a także Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A., który dokonał odsłonięcia tablicy.

Podczas wystąpienia, poprzedzającego poświęcenie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy, Katarzyna Kucharek podkreśliła m.in. wartości, którymi kierował się w swojej działalności społeczno-politycznej Jan Olszewski, wartości, które są fundamentalne również dla kolejarzy.

Miłość do Ojczyzny, służba drugiemu człowiekowi, gotowość do poświęceń i ciężkiej pracy – to jedne z wartości składających się na etos środowiska kolejarskiego, środowiska tak bliskiego Janowi Olszewskiemu, środowiska, w którym wzrastał i w którym od najmłodszych lat formowała się jego propaństwowa postawa oparta na zasadach, którym pozostawał wierny do końca życia – mówiła podczas uroczystości prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

2

Tradycje kolejarskie w rodzinie premiera mają wyjątkowe początki. Sięgają jego pradziadka, który rozpoczął pracę na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, pierwszej linii kolejowej na naszych ziemiach, zwanej „królową polskich dróg żelaznych”. Kolejarzami byli również dziadek, jak i ojciec, jeden z pierwszych członków Polskiej Straży Kolejowej, którzy swoją pracę łączyli z niepodległościową działalnością na rzecz Polski.

1

„Pochodzę z rodziny związanej absolutnie z koleją od samego początku, co – rzeczywiście – w moim dzieciństwie odegrało szczególną rolę. Do siódmego, ósmego roku życia nie wyobrażałem sobie, że mogę być kimś innym jak kolejarzem. Marzyłem o tym. To była moja pasja, moja codzienność” – wspominał Jan Olszewski. 

Jako Fundacja Grupy PKP jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wesprzeć inicjatywę, dzięki której uhonorowana została tak zasłużona dla budowy niepodległej Polski osoba. Ważną przestrzenią w podejmowanych przez nas działaniach jest upamiętnianie polskiego dziedzictwa historycznego, a także upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach i postaciach mających wpływ na losy naszego kraju. Pielęgnowanie pamięci o historii, o tych, którzy poświęcili życie, pracując na rzecz Ojczyzny, to sprawa szczególnej wagi. Stanowi to kluczowy element patriotyzmu opartego na poczuciu wspólnoty, a także solidarności społecznej i kulturowej – wyjaśnia Katarzyna Kucharek.

14

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, m.in. Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP, Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu oraz Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, a także członkowie rodziny Prezesa Rady Ministrów w latach 1991-1992. Uroczystą mszę św. celebrował i homilię wygłosił bp Michał Janocha, siostrzeniec i chrześniak byłego premiera. Duchowny podziękował wszystkim, dzięki którym możliwe było przygotowanie tablicy, a także przypomniał najważniejsze momenty z życia Jana Olszewskiego oraz jego najbliższych.

5

Fundacja Grupy PKP