14 czerwca 1845 roku oddano uroczyście do użytku pierwszy odcinek Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Za kilka dni będziemy obchodzić 177. rocznicę tego przełomowego momentu w dziejach gospodarczych Polski. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków historii i kolejnictwa do udziału w spacerze alejkami Starych Powązek. Tematem przewodnim wydarzenia będzie rocznica związana z miejscem, które przez lata było kuźnią kadr polskiej kolei.

W przyszłym roku przypada 150-lecie warszawskiej "Kolejówki", najstarszej szkoły kolejowej w Polsce. Patronem placówki jest Stanisław Wysocki, inżynier i budowniczy "Wiedenki". Z tego też względu 14 czerwca odbędą się "Jubileuszowe refleksje", spacer szlakiem grobów nauczycieli i wychowanków "Kolejówki". Przewodnikiem będzie Pan Marek Moczulski, jej absolwent, a także wolontariusz Fundacji Grupy PKP, członek i współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Zaproszenie na spacer po Starych Powzkach grafika

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 14 czerwca o godz. 10.30 na miejsce rozpoczęcia spaceru, który wyruszy sprzed bramy św. Honoraty i potrwa do godz. 12.00.

W asyście pocztów sztandarowych złożymy kwiaty i zapalimy znicze na grobach osób zasłużonych dla budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz działalności "Kolejówki".

Fundacja Grupy PKP