Przed nami okres wakacyjny, a to oznacza, że już w najbliższych tygodniach wyruszymy w podróże i wycieczki, by na turystycznych szlakach odkrywać piękno ukryte w polskim krajobrazie. Będzie to również doskonała okazja do tego, by wziąć udział w wyjątkowym konkursie fotograficznym i dzięki temu ukazać urok niezwykłych miejsc – przydrożnych kapliczek, również kolejowych.

"Kapliczki polskie – w różańcu róża ukryta rozkwita" – tak brzmi nazwa konkursu, dzięki któremu, poprzez wykonane zdjęcia, możemy ocalić od zapomnienia i pokazać niezwykłość obiektów religijnych związanych z historią narodową lub intencjami osobistymi bezimiennych autorów. W tym roku odbywa się już 6. edycja wydarzenia. Jego pomysłodawczynią jest Marlena Wilbik, prezes zarządu Fundacji Chaber Polski, ale także dziennikarka, autorka powieści oraz tomików fraszek. Po raz kolejny partnerem konkursu została Fundacja Grupy PKP.

Chciałabym podziękować za wsparcie Fundacji Grupy PKP, na które możemy liczyć od pierwszej odsłony konkursu. Jest to niezwykle cenna pomoc pozwalająca nam na realizację projektu, dzięki któremu chronimy, ale także promujemy polskie dziedzictwo historyczne. Słowa wdzięczności kieruję przede wszystkim do Pani Katarzyny Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP ­– zaznacza Marlena Wilbik.

2

Fot. Roman Swierżewski

Jak narodził się pomysł na zorganizowanie konkursu "Kapliczki polskie – w różańcu róża ukryta rozkwita"? Inicjatorka projektu przyznaje, że przemierzając nasz kraj, wiele razy zatrzymywał ją urok spotykanych przy drogach, a także na ich rozstajach, wiejskich kapliczek. – Także te podwórkowe, uliczne, będące stałym elementem pejzażu naszych miast i miasteczek wielekroć emanowały mocą swojego piękna. I tak powstał pomysł, a potem konkretny już szkic ogólnodostępnego konkursu – dodaje Marlena Wilbik.

Przydrożne kapliczki to ważny oraz stały fragment polskiego krajobrazu, jak również historii i kultury. Niejednokrotnie są też niemymi świadkami tragicznych, ale także radosnych momentów w zawiłych dziejach naszej ojczyzny. Przechowują pamięć o wierze i kulturze. Dlatego tak ważne jest, by troszczyć się o te miejsca i utrwalać je w świadomości następnych pokoleń. Z tego względu zachęcamy do zgłaszania propozycji kapliczek, zwłaszcza tych kolejowych. Najciekawsze z nich zostaną zaprezentowane podczas uroczystej gali wieńczącej konkurs.

3

Fot. Kornelia Sczekała

Jak to zrobić? Poprzez formularz na stronie www.przydroznekapliczki.pl należy przesłać fotografie kapliczek wraz z ich krótkim opisem. Także na tej stronie zamieszczony jest szczegółowy regulamin konkursu. Termin nadsyłania prac upływa 15 grudnia 2022 r. Konkurs organizowany jest w trzech przedziałach wiekowych: 0-17 lat, 18-60 lat i 61+ lat i został podzielony na cztery kategorie: kapliczki leśne, kolejowe, miejskie oraz przydrożne.

1

Fot. Adam Murawski

Już dziś serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!

Fundacja Grupy PKP