Osteoporoza, a także nowotwory głowy oraz szyi – każda z tych chorób wcześnie wykryta to większe szanse na szybkie wdrożenie leczenia oraz zatrzymanie jej postępu. Właśnie dlatego Fundacja Grupy PKP we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym zorganizowała dla pracowników spółek kolejowych badania profilaktyczne.
Choroby przewlekłe dotykają ludzi w każdym wieku i często atakują podstępnie, nie dając wcześniej żadnych wyraźnych objawów. Niejednokrotnie dopiero wizyta w gabinecie lekarskim w związku z innym problemem zdrowotnym, kończy się postawieniem niespodziewanej diagnozy – diagnozy, która staje się początkiem długotrwałego leczenia.
W celu zwiększenia szans na wczesne wykrycie osteoporozy oraz nowotworów głowy i szyi, Fundacja Grupy PKP wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Narodowym Instytutem Onkologii w Warszawie oraz Narodowym Instytutem Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji zaprosili pracowników spółek kolejowych do udziału w bezpłatnych konsultacjach lekarskich.
– Możliwość odbycia konsultacji zorganizowaliśmy w związku z realizacją naszych celów statutowych, dotyczących ochrony i promocji zdrowia. Bez wątpienia jest to świetny instrument w walce o zdrowie grup społecznych szczególnie narażonych na występowanie określonych chorób. To między innymi dzięki profilaktyce wzrasta szansa na utrzymanie dobrego zdrowia, a w przypadku wykrytych zagrożeń na powodzenie leczenia. Dlatego cieszę się, że akcja spotkała się z zainteresowaniem pracowników – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.
Dr n. med. Krzysztof Pajączek z Centrum Medycznego WUM przeprowadził badania przesiewowe w ramach programów profilaktycznych: osteoporozy (w grupie kobiet w wieku od 50 do 70 lat), a także nowotworów głowy i szyi (wśród pracowników w wieku od 40 do 65 lat). Uczestniczące w badaniach osoby, u których stwierdzono podwyższone ryzyko występowania osteoporozy, otrzymały skierowania na badanie gęstości kości w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, a w przypadku drugiego programu do Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. W zależności od wyników badań, pacjenci zostaną objęci opieką lekarza specjalisty.
Dr n. med. Krzysztof Pajączek
Ponieważ akcja profilaktyki cieszyła się dużym zainteresowaniem, osoby, które nie zdążyły wziąć udziału w konsultacjach współorganizowanych przez Fundację Grupy PKP, informujemy o możliwości uczestnictwa w kolejnych programach. Obecnie można wziąć udział w konsultacjach dotyczących: profilaktyki osteoporozy, wczesnego wykrywania nowotworów głowy oraz szyi, a także profilaktyki chorób odkleszczowych. W celu uzyskania szczegółowych informacji nt. programów oraz ustalenia wizyty prosimy o kontakt z dr. Krzysztofem Pajączkiem z Centrum Medycznego WUM, ul. Nielubowicza 5 (gabinet 225), w następujących terminach:
23.06. godz. 16-18
12.07. godz. 16-18
14.07. godz. 16-18
18.07. godz. 16-18
21.07. godz. 16-18
Życzymy dużo zdrowia!
Fundacja Grupy PKP