Osteoporoza, a także nowotwory głowy oraz szyi – każda z tych chorób wcześnie wykryta to większe szanse na szybkie wdrożenie leczenia oraz zatrzymanie jej postępu. Właśnie dlatego Fundacja Grupy PKP we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym zorganizowała dla pracowników spółek kolejowych badania profilaktyczne.

Choroby przewlekłe dotykają ludzi w każdym wieku i często atakują podstępnie, nie dając wcześniej żadnych wyraźnych objawów. Niejednokrotnie dopiero wizyta w gabinecie lekarskim w związku z innym problemem zdrowotnym, kończy się postawieniem niespodziewanej diagnozy – diagnozy, która staje się początkiem długotrwałego leczenia.

W celu zwiększenia szans na wczesne wykrycie osteoporozy oraz nowotworów głowy i szyi, Fundacja Grupy PKP wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Narodowym Instytutem Onkologii w Warszawie oraz Narodowym Instytutem Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji zaprosili pracowników spółek kolejowych do udziału w bezpłatnych konsultacjach lekarskich.

– Możliwość odbycia konsultacji zorganizowaliśmy w związku z realizacją naszych celów statutowych, dotyczących ochrony i promocji zdrowia. Bez wątpienia jest to świetny instrument w walce o zdrowie grup społecznych szczególnie narażonych na występowanie określonych chorób. To między innymi dzięki profilaktyce wzrasta szansa na utrzymanie dobrego zdrowia, a w przypadku wykrytych zagrożeń na powodzenie leczenia. Dlatego cieszę się, że akcja spotkała się z zainteresowaniem pracowników – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Dr n. med. Krzysztof Pajączek z Centrum Medycznego WUM przeprowadził badania przesiewowe w ramach programów profilaktycznych: osteoporozy (w grupie kobiet w wieku od 50 do 70 lat), a także nowotworów głowy i szyi (wśród pracowników w wieku od 40 do 65 lat). Uczestniczące w badaniach osoby, u których stwierdzono podwyższone ryzyko występowania osteoporozy, otrzymały skierowania na badanie gęstości kości w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, a w przypadku drugiego programu do Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. W zależności od wyników badań, pacjenci zostaną objęci opieką lekarza specjalisty.

DSC 5288 mniejsze

Dr n. med. Krzysztof Pajączek

Ponieważ akcja profilaktyki cieszyła się dużym zainteresowaniem, osoby, które nie zdążyły wziąć udziału w konsultacjach współorganizowanych przez Fundację Grupy PKP, informujemy o możliwości uczestnictwa w kolejnych programach. Obecnie można wziąć udział w konsultacjach dotyczących: profilaktyki osteoporozy, wczesnego wykrywania nowotworów głowy oraz szyi, a także profilaktyki chorób odkleszczowych. W celu uzyskania szczegółowych informacji nt. programów oraz ustalenia wizyty prosimy o kontakt z  dr. Krzysztofem Pajączkiem z Centrum Medycznego WUM, ul. Nielubowicza 5 (gabinet 225), w następujących terminach:

23.06. godz. 16-18

12.07. godz. 16-18

14.07. godz. 16-18

18.07. godz. 16-18

21.07. godz. 16-18

Życzymy dużo zdrowia!

Fundacja Grupy PKP