"Ludzie kolei żelaznych spoczywający na Starych Powązkach" – tak brzmi tytuł specjalnej ścieżki historycznej, dzięki której przeniesiemy się do XIX-wiecznej epoki pary i węgla, by poznać sylwetki ojców-założycieli kolei na ziemiach polskich. Ścieżkę, będącą jedną z 21 tras w nowej, bezpłatnej aplikacji mobilnej, stworzyła Fundacja Grupy PKP we współpracy z Fundacją "Stare Powązki".

Cmentarz Stare Powązki to pomnik historii o niepodważalnej wartości edukacyjnej i artystycznej. Częścią tego pomnika są przedstawiciele kolei, którzy spoczywają na tej wyjątkowej nekropolii. Poprzez wkład w budowę i rozwój pierwszych linii kolejowych, na trwałe zapisali się na dziejowych kartach naszego kraju. Dzięki aplikacji mobilnej i ścieżce tematycznej opracowanej przez Fundację Grupy PKP i Fundację "Stare Powązki" mamy niepowtarzalną okazję, by w atrakcyjny sposób poznać ich życiorysy, a także historię polskiej kolei.

– Włączenie się Fundacji Grupy PKP w powstanie aplikacji "Stare Powązki" doskonale wpisuje się w podejmowane przez nas inicjatywy. W ten sposób spajamy nowoczesność z historią. Idąc wraz z duchem czasu, nie zapominamy o dorobku ludzi, którzy zajmują miejsce w panteonie wybitnych postaci polskiej kolei – zaznacza Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.     

screeny razem1

Niewątpliwie dodatkowym walorem fundacyjnej ścieżki historycznej jest także jej funkcja edukacyjna. Trasa może bowiem stanowić gotowy scenariusz lekcyjny o narodzinach i rozwoju kolei w naszym kraju oraz o ludziach, którzy mają niepodważalny wkład w budowę pierwszych dróg żelaznych. Propozycje przeprowadzenia lekcji na Starych Powązkach z wykorzystaniem aplikacji znajdują się w opracowanym przez twórców oprogramowania podręczniku metodycznym dla nauczycieli.

Coś więcej niż mobilny przewodnik

Aplikacja, przygotowana przez Fundację "Stare Powązki", posiada funkcje geolokalizacyjne, dzięki czemu pełni rolę przewodnika po warszawskiej nekropolii, ułatwia odnajdywanie grobów i sprawia, że spacer po Starych Powązkach zamienia się w historyczną wyprawę z zaskakującymi informacjami, niepowtarzalnymi postaciami i dziejowymi ciekawostkami.  

W aplikacji są również dostępne spacery śladami m.in. wybitnych pisarzy, poetów, a także filmowców. Aplikacja – w zamyśle jej twórców – jest innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie upowszechniania wiedzy na temat cmentarza, historii Warszawy i Polski przez pryzmat pochowanych na Starych Powązkach 

screeny razem2                                     

Dzięki geolokalizacji korzystający z aplikacji dowiedzą się nie tylko jak dojechać na cmentarz, ale również jak odnaleźć konkretny grób. Wyszukiwanie jest możliwe zarówno po nazwisku osoby zmarłej, jej profesji, jak też według popularności wyszukiwania. Inną funkcjonalnością jest przypominanie o rocznicach urodzin czy śmierci osób pochowanych na Powązkach.

– Cmentarz Powązkowski w Warszawie jest nekropolią stanowiącą nie tylko istotny element dziedzictwa kulturowego Polski, ale również jedną z najpiękniejszych i szczególnie cennych w Europie, a także bardzo ważnym miejscem dla miasta Warszawy i jej mieszkańców, stanowiąc panteon dwustu lat trudnej historii naszej stolicy. Również wiele wybitnych osób, zasłużonych dla kolejnictwa spoczywa na Starych Powązkach. Ludzie ci zapisali się nie tylko na kartach historii Warszawy, na terenie której ślady ich pracy podziwiamy do dzisiaj, ale również stali się ważnymi postaciami w historii całego narodu – mówi Karol Gądzik, członek zarządu Fundacji "Stare Powązki", współautor projektu.

Oprogramowanie można znaleźć w sklepach App Store oraz Google Play. Pobierz aplikację już dziś i wyrusz w wyjątkową podróż trasą przygotowaną przez Fundację Grupy PKP i Fundację "Stare Powązki"!

pobierz na FB                                                                    

Fundacja Grupy PKP