Pokazy motoryzacyjne, konkursy z nagrodami, symulatory, warsztaty edukacyjne, koncert i wiele innych atrakcji. A to wszystko w klimacie wakacji i polskiego morza. Tak można podsumować 17. odsłonę Moto Safety Day – corocznego święta motoryzacji w Gdyni. Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć przedstawicieli Fundacji Grupy PKP, która po raz kolejny była partnerem imprezy. 

Jednym z fundamentów działalności Fundacji Grupy PKP jest edukowanie w zakresie bezpieczeństwa w ruchu kolejowo-drogowym oraz upowszechnianie dobrych praktyk w tym obszarze. Dlatego inicjatywa promująca kulturę motoryzacyjną, partnerskie zachowania na drodze, wzajemny szacunek, a także naukę udzielania pierwszej pomocy i postawy ekologiczne, była świetną okazją, by zwrócić uwagę kierowców, ale również pasażerów na to, jak zachowywać się we właściwy sposób podczas podróży samochodem, pociągiem lub rowerem. 

2

– Niezwykle istotna jest nasza świadomość, którą powinniśmy stale aktualizować. Najważniejsze, by wykluczać deficyty związane z umiejętnością jazdy czy ryzykownymi zachowaniami na drodze. Stawką jest zdrowie i życie nie tylko nasze, ale także innych użytkowników drogi. Pamiętajmy też o zdobywaniu umiejętności udzielania pierwszej pomocy, która to pomoc jest naszym obowiązkiem w sytuacji zdarzeń drogowych – mówi Elżbieta Koncka, prezes Link PR, pomysłodawca i organizator Moto Safety Day.

Jak co roku teren wydarzenia podzielono na specjalne strefy tematyczne związane z bezpieczeństwem w ruchu kolejowo-drogowym, elektromobilnością i nauką udzielania pierwszej pomocy. Organizatorzy zadbali, by ci, którzy pojawili się na parkingu przy Polance Redłowskiej, zdobyli praktyczną wiedzę poprzez dobrą zabawę, której oprawę muzyczną zapewniał Dj Grelik i gwiazda wieczornego koncertu Paula S.

1

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Fundacji Grupy PKP, przy którym dzieci mogły przygotować rysunki zatytułowane "Moja bezpieczna podróż". Prace wzięły następnie udział w konkursie plastycznym, w którym nagrodami były atrakcyjne upominki. Na odwiedzających fundacyjne stanowisko czekały również gadżety i materiały edukacyjne z Benim, sympatycznym bohaterem wydanej przez Fundację Grupy PKP publikacji "Beni uczy bezpieczeństwa. Beni teaches you to behave safely". Wiele emocji i uśmiechu dostarczył konkurs wiedzy o kolei, przygotowany przez Fundację. Podczas tego punktu programu na scenie głównej motoryzacyjnego pikniku najmłodsi uczestnicy mogli wykazać się swoją wiedzą, której poziom zrobił duże wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności.  

7

Ci, którzy wzięli udział w imprezie, mogli także dowiedzieć się, jakie są konsekwencje brawury na drodze, jazdy po alkoholu oraz w jaki sposób skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Tego ostatniego elementu uczyli ratownicy-ochotnicy na motocyklach ze Stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto oraz ratownicy z OSP Ratownictwo Wodne Gdynia. Ponadto zorganizowano liczne atrakcje dla dzieci,  w tym jazdę gokartami i miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych, za którego przygotowanie odpowiadali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

4 1

Do dyspozycji starszych uczestników byli eksperci programu "Mistrzowie w drodze" m.in. z symulatorami dachowania, zderzeń oraz VR 9D. Istotnym elementem tegorocznej edycji była także prezentacja zaawansowanych systemów w samochodach spalinowych i elektrycznych. Osoby preferujące poruszanie się na rowerach, miały szansę skorzystać ze wskazówek doradcy w mobilnym serwisie rowerowym, jak również porozmawiać ze specjalistami na temat m.in. nowoczesnych rowerów elektrycznych.

13

Kulminacyjnym momentem Moto Safety Day była symulacja wypadku drogowego z udziałem samochodu i roweru z wykorzystaniem służb ratowniczych i medycznych. Równie ważna była debata „Co w ruchu drogowym piszczy…”. Dyskusja dotyczyła zagadnień związanych m.in. z pierwszeństwem na przejściach dla pieszych, jazdy na zderzaku, korytarzy życia, a także odpowiedzialności za nieudzielenie pierwszej pomocy w sytuacji zdarzenia drogowego.

3

Fundacja Grupy PKP