W Malborku, Szymankowie i Tczewie odbyły się obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas uroczystości upamiętniono bohaterskich kolejarzy i celników, którzy 1 września 1939 roku przeciwstawili się niemieckiej agresji na Polskę. Fundację Grupy PKP podczas rocznicowych wydarzeń reprezentowała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu.

Tegoroczne obchody zainaugurowało spotkanie religijno-patriotyczne przed Pomnikiem Celników Polskich w Malborku. Następnie przedstawiciele m.in. spółek kolejowych, Straży Ochrony Kolei, Służby Celno-Skarbowej oraz władz państwowych i samorządowych uczestniczyli we mszy św. w kościele parafialnym w Szymankowie, po której złożyli kwiaty przed tablicą na stacji kolejowej Szymankowo. Ostatnim etapem były uroczystości przed obeliskiem na Skwerze Bohaterów Szymankowa w Tczewie. 

2

Fot. Marek Moczulski

1

Fot. Marek Moczulski

4

Fot. Marek Moczulski

3a

Fot. Marek Moczulski

Co wydarzyło się 1 września 1939 r. w Tczewie i Szymankowie?

83 lata temu wczesnym rankiem w kierunku Tczewa wyruszył pociąg wypełniony niemieckimi żołnierzami. Zadaniem jego załogi było opanowanie tczewskich mostów jako strategicznego miejsca przeprawy przez Wisłę. Dzięki współpracy celników oraz kolejarzy obsługujących stację w Szymankowie, udało się skierować nadjeżdżający skład na boczny tor i tym samym opóźnić niemiecki podstęp.

Niemcy byli przygotowani na ewentualne komplikacje pierwotnych założeń planu akcji „Pociąg”. O godzinie 4:34 nad Tczew dotarły niemieckie bombowce. Zrzucane przez nie ładunki miały za zadanie utrudnić Polakom wysadzenie tczewskich mostów. W tym czasie bronili oni dzielnie przeprawy przed wrogimi wojskami, które zdążyły już dotrzeć początkowo zatrzymanym pociągiem. Ostatecznie udało się wysadzić mosty i tym samym udaremnić agresorowi przeprawę przez Wisłę. W odwecie niemieccy żołnierze zamordowali 14 kolejarzy i 2 członków ich rodzin oraz 5 inspektorów celnych.

Mistrzostwa Polski Kolejarzy. Biegacze upamiętnili Bohatera

Wydarzeniom rocznicowym w Tczewie towarzyszył także zorganizowany 27 sierpnia bieg ku pamięci Kazimierza Piechowskiego – polskiego żołnierza, więźnia i uciekiniera z niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, a także honorowego obywatela Tczewa. Przed rozpoczęciem sportowych zmagań, kolejarze, przedstawiciele biegaczy i kibice odśpiewali hymn narodowy, a następnie złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze na grobie tego zasłużonego Polaka i patrioty.

304267919 520923316503625 1664970652673903698 n

W ramach wydarzenia odbyły się również Mistrzostwa Polski Kolejarzy na dystansie 10 km, za których przygotowanie odpowiadał Piotr Grenz – przedstawiciel Stowarzyszenia Sportu, Turystyki i Kultury "Kolejarz", selekcjoner reprezentacji Polski kolejarzy.

DSC 0029

304838479 520923109836979 6997987864579284537 n

Parterem biegu ku pamięci Kazimierza Piechowskiego po raz kolejny była Fundacja Grupy PKP, która wsparła organizację imprezy. Na pomoc ze strony Fundacji mogli także liczyć inicjatorzy obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Fundacja Grupy PKP