Tylko do końca października można oddawać głosy w plebiscycie na "Dworzec Roku 2022". Zakwalifikowane do finału obiekty dworcowe rywalizują o "Nagrodę publiczności". Który dworzec zostanie zwycięzcą konkursu w tej kategorii?

Do finału komisja konkursowa zakwalifikowała, na podstawie wyników szczegółowego audytu, dziesięć dworców. Po dwa z nich znajdują się w Małopolsce (Kraków Swoszowice i Krzeszowice), województwie śląskim (Cieszyn i Żory) oraz w Wielkopolsce (Golęczewo i Wronki). Pozostali finaliści to dworce: Kąty Wrocławskie, Tuchola oraz Lublin Główny i Radom Główny.

Audytorzy, którzy odwiedzili wszystkie finałowe dworce brali pod uwagę nie tylko piękno architektury zaznacza dr Jakub Majewski, prezes zarządu Fundacji "Pro Kolej", jednego ze współorganizatorów konkursu. W tegorocznej edycji zwracaliśmy szczególną uwagę na zagospodarowanie przestrzeni i zapewnienie podróżnym dodatkowych usług, poza kupnem biletu i czekaniem na pociąg. Współcześnie na dworcach spędzamy coraz mniej czasu, bilety kupujemy w internecie i o atrakcyjności tych miejsc decyduje pomysł na ich zagospodarowanie, nie tylko na funkcje kolejowe – dodaje dr Jakub Majewski.

zdjcie

Tendencje te widać szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie budynki dworcowe proponują cały wachlarz innych usług. W Golęczewie, niewielkim przystanku przy linii 354 Poznań–Piła, dworzec pełni funkcję posterunku policji, na którym dwa razy w tygodniu można spotkać się z dzielnicowym. Można tu również skorzystać z przygotowanej przez gminę Suchy Las bezpłatnej porady prawnej. Nietypowe porady prawne, bo z zakresu prawa kanonicznego, świadczy również kancelaria znajdująca się na piętrze dworca w Cieszynie. Za sąsiada ma biuro nieruchomości oraz gabinet, w którym przyjmuje fizjoterapeuta. Na cieszyńskim dworcu znajdziemy też mini serwis do samodzielnego naprawiania rowerów.

W Krakowie Swoszowicach ulokowano Ośrodek Kultury dzielnicy Podgórze. Na stacji w Tucholi funkcjonuje sala zabaw dla dzieci, lokalne Centrum Rozwoju i grupa działania "Bory Tucholskie", a w podobnej wielkości Wronkach prężnie działa Centrum Inicjatyw Senioralnych. Nawet na tym tle wyróżnia się dworzec w Żorach, gdzie urządzono Centrum Integracji Społecznej, służące aktywizacji osób bezrobotnych i niepełnosprawnych. Zdobywają oni nowe kwalifikacje, także z pożytkiem dla samego dworca i jego użytkowników. W pracowni baristyczno-gastronomicznej przygotowują się do uruchomienia kawiarni dla podróżnych, a w sekcji ogrodniczo-porządkowej dbają o otoczenie. Dzięki czemu na dworcu panuje wzorowa czystość.

– Współczesne dworce to miejsca, które zwracają się ze swoją ofertą już nie tylko do podróżnych, ale również do mieszkańców miejscowości, w których są zlokalizowane. Wokół wielu z tych obiektów skupia się życie lokalnych społeczności. Warto to podkreślać i promować jako pewien trend w obszarze dobrych zmian w infrastrukturze kolejowej w naszym kraju. Temu właśnie służy nasz konkurs, będący szczególnym wydarzeniem pod kątem upowszechniania tego co dobre, nowoczesne i przyjazne w transporcie kolejowym – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.  

Organizatorami konkursu „Dworzec Roku” są: Fundacja "Pro Kolej" i Fundacja Grupy PKP. Honorowym patronatem konkurs objęli: Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich i PTTK. Organizację akcji wspiera również Budimex S.A., Dasag i Lagardere Travel Retail.

Informacje o konkursie, w tym o jego poprzednich edycjach, można śledzić na bieżąco na stronie www.dworzec-roku.pl i na profilu na Facebooku https://www.facebook.com/dworzecroku.

------------------------

Fundacja Grupy PKP – pierwsza tego typu organizacja założona przez spółkę z branży kolejowej – Polskie Koleje Państwowe S.A. Za cel stawia sobie pogłębianie wiedzy oraz świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego, promowanie nowych technologii i innowacji dla kolejnictwa oraz ochronę dóbr kolejowych o wartości historycznej i artystycznej. Realizuje również inicjatywy na rzecz marginalizowanych grup społecznych, a także organizuje zbiórki charytatywne dla potrzebujących. Więcej: www.fundacjapkp.pl.

Fundacja "ProKolej" – utworzona w 2013 roku organizacja pozarządowa działająca na rzecz rozwoju kolei w Polsce. Stanowi platformę współpracy dla firm, administracji, pasażerów i użytkowników transportu szynowego. Więcej: www.prokolej.org