Uśmiech, energia i przede wszystkim ogromna chęć zaprowadzenia porządku tam, gdzie powinien on być oczywistością – w lasach. Niestety tak nie jest, dlatego już po raz drugi, z inicjatywy Macieja Małeckiego, Wiceministra Aktywów Państwowych, odbyła się wielka akcja Razem Sprzątamy Lasy. W organizację wydarzenia włączyły się Fundacja Grupy PKP, Fundacja ORLEN, ORLEN Projekt, a także firma Energop.

W sprzątaniu lasów zlokalizowanych na terenie 5 powiatów wzięło udział ponad pół tysiąca wolontariuszy. Uczniowie, nauczyciele, a także wolontariusze z powiatów sochaczewskiego, płockiego, żyrardowskiego, gostynińskiego i sierpeckiego wyruszyli z samego rana, by wspólnie zebrać jak najwięcej nieczystości. Warto zaznaczyć, że pozostawione w lasach śmieci nie tylko szpecą krajobraz, ale stanowią też zagrożenie dla zwierząt, roślin i gleby.

2

Akcja objęła swym zasięgiem następujące gminy: Gminę Brochów, Gminę Iłów, Gminę Młodzieszyn, Gminę Nowa Sucha, Gminę Rybno, Gminę Sochaczew, Gminę Wiskitki, Gminę Radziejowice, Gminę Wyszogród, Gminę Mała Wieś, Gminę Słubice, Nadleśnictwo Łąck, Gminę Bulkowo, Gminę Pacyna, Gminę Szczawin Kościelny i Gminę Gozdowo.

16

Maciej Małecki – pomysłodawca akcji – przyznał, że liczba osób, które włączyły się w tak szczytną ideę, przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

– Nieustannie walczymy z zaśmiecaniem lasów. Dbałość o najbliższe otoczenie powinna być dla nas priorytetem. Z tego też powodu po raz kolejny połączyliśmy siły, by w ramach dorocznej akcji uwolnić od śmieci nasze wspólne dobro, którym są przecież lasy – miejsca, gdzie możemy wypoczywać i podziwiać niezwykłe piękno natury. Dlatego tym bardziej dziękuję tak licznie zgromadzonym uczestnikom. Po raz kolejny pokazaliśmy, że dzięki wspólnocie i solidarności mamy szansę, by realizować tak wspaniałe dzieła. Razem możemy więcej – dodał Maciej Małecki.

7

Na konieczność troski o środowisko, a także dążenie do nieustannego zwiększania świadomości dotyczącej ekologii, zwróciła uwagę Katarzyna Kucharek. Prezes zarządu Fundacji Grupy PKP wskazała, jak ważną rolę pełnią tereny leśne, a także dlaczego warto przeprowadzać akcje sprzątania lasów.

– W swoich działaniach, oprócz prowadzenia m.in. działalności dobroczynnej i edukacyjnej, promujemy też inicjatywy proekologiczne. To właśnie lasy osłaniają glebę i zatrzymują wodę, chronią przed szkodliwym wpływem przemysłu, a także stanowią ostoję dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Warto dbać o to, by terenów leśnych było jak najwięcej oraz by były jak najczystsze. Kształtowanie właściwych postaw należy rozpoczynać od najmłodszych lat, dlatego tak istotnym jest inicjowanie wśród młodzieży szkolnej działań pomagających dbać o naszą wspólną przestrzeń – podkreślała Katarzyna Kucharek.

3

Liczna grupa uczestników akcji z zapałem i energią przeczesywała lasy, by znaleźć nawet najmniejszy odpad zalegający w leśnej ściółce. Zapełniono setki worków, a wśród odpadów dominowały przede wszystkim szklane i plastikowe butelki, puszki, opakowania, jak również paczki po papierosach oraz papierki. Nie zabrakło jednak takich „okazów” jak części samochodowe czy elementy sprzętów RTV i AGD.

15

Dzięki mobilizacji i dobrej organizacji 2. edycja akcji Razem Sprzątamy Lasy ponownie zakończyła się sukcesem, a widocznym efektem były sterty worków wypełnionych odpadami. Wydarzenie zwieńczył będący podziękowaniem za podjęty trud i wspaniałą pracę wspólny piknik w urokliwym otoczeniu Osady Puszczańskiej w Tułowicach. Organizatorzy zadbali o ciepły poczęstunek, a także upominki dla uczestników. Ponadto na najmłodszych czekało mnóstwo ciekawych gier i zabaw prowadzonych przez animatorów.

Nowy projekt 2

Fundacja Grupy PKP