Wczoraj zakończył się I Kongres Rozwoju Kolei – przyszłość i perspektywy organizowany wspólnie przez spółki Grupy PKP: PKP S.A., PKP Intercity, PKP Cargo i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Podczas dyskusji organizowanych w ramach wydarzenia debatowano m.in. o odbudowie potencjału ekonomicznego polskiej kolei, propasażerskich rozwiązaniach na kolei czy o etosie pracy kolejarza. W Kongresie wzięło udział ponad 800 osób.

Kongres rozpoczęło przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego, który mówił m.in. o likwidacji wykluczenia komunikacyjnego i konieczności integrowania różnych środków transportu. „Są obszary wykluczone komunikacyjnie. Celem naszego transportu jest odbudowa transportu autobusowego i połączenie go z odbudowywanym transportem kolejowym. Mamy już pierwsze sukcesy. 200 km linii kolejowych odtworzyliśmy. To ważne połączenia między miastami powiatowymi. To walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Musimy myśleć o całej Polsce. Przyszłość kolei to przyszłość w polskiej gospodarce i polskim społeczeństwie" – mówił premier.

Kilka słów powitalnych wygłosił również Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, który opowiadał o inwestycjach Grupy PKP oraz o planach związanych z utworzeniem holdingu w Grupie. „Polska kolej musi być przygotowana do konkurencji jaka wymusi wdrożenie IV Pakietu Kolejowego. Wierzę, że formuła holdingu Grupy PKP będzie atrakcyjna nie tylko dla spółek kapitałowo powiązanych z PKP, ale także dla innych spółek kolejowych" – powiedział minister.

Przemówienie podczas otwarcia kongresu wygłosił również Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.: „Potrafimy zrobić rzeczy, które jeszcze niedawno wydawały się niemożliwe. Jeszcze niedawno mało kto wierzył we wspólny bilet, który teraz jest dostępny."

W 9 panelach dyskusyjnych wzięło udział w sumie ponad 50 prelegentów, a niektórym dyskusjom przysłuchiwało się nawet ponad 250 słuchaczy.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto również konkurs na innowacje, organizowany wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i spółki Grupy PKP. Wśród zwycięzców znalazły się firmy

- Victio – nagroda za System ModPCar, służący symulacyjnemu planowaniu przemieszczania wagonów ładownych i próżnych (nagroda od PKP Cargo)

- Politechnika Warszawska – nagroda za zastosowanie betonu fotokatalitycznego pozwalającego na ograniczenie zanieczyszczenia powierza (nagroda od PLK)

- Nexocode sp. z o.o. – nagroda za mobilną aplikację z asystentem podróży dedykowanym osobom z niepełnosprawnościami (nagroda od PKP Intercity)

- Space Digital Group – nagroda za platformę wykorzystującą najnowsze technologie rozszerzonej rzeczywistości (nagroda od PKP S.A.)