Polskie Koleje Państwowe S.A. oddały do użytku pasażerów kolejny gruntownie zmodernizowany dworzec. Podróżni korzystający z obiektu w Żaganiu mają do dyspozycji odnowioną halę i przestrzeń parkingową. Dworzec został dostosowany do potrzeb podróżnych z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami. Podczas prac zadbano o wyjątkowe historyczne walory budynku.

Dworzec w Żaganiu to kolejny obiekt zmodernizowany przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Jednocześnie jest to pierwsza z ośmiu tego typu inwestycji zaplanowanych w województwie lubuskim. Kolejne zostaną zakończone do 2021 roku – mówi Krzysztof Mamiński, prezes Polskich Kolei Państwowych S.A. – Infrastruktura dworca została przygotowana tak, aby spełniać współczesne standardy obsługi podróżnych przy jednoczesnym zachowaniu zabytkowego charakteru tego obiektu – podkreśla prezes.

W odnowionym budynku znajdą się m.in. biuro obsługi klienta, lokale usługowo-handlowe, toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i pomieszczenie do karmienia i przewijania dzieci.

Z myślą o pasażerach mających trudności w poruszaniu się zlikwidowano bariery architektoniczne, takie jak progi, zbyt wąskie przejścia i nierówności posadzek. Dla osób niewidomych i słabo widzących przygotowano ścieżkę dotykową i oznaczenia w alfabecie Braille’a, zamontowano też tablice multisensoryczne.

Zabytkowy dworzec, pochodzący z 1913 roku, wymagał również renowacji konserwatorskich. Wewnątrz odnowiono elementy stolarki drzwiowej i okiennej, odrestaurowano okna kasowe, boazerię, okładziny ceramiczne znajdujące się w holu, klatki schodowe i poidełko. Renowacji poddano też elewację, wymieniono poszycie dachu, wzmocniono i wymieniono elementy konstrukcji, izolacje, instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne. Roboty budowlane na dworcu w Żaganiu trwały od listopada 2017 roku. Koszt inwestycji to 16,9 mln zł netto. Została ona sfinansowana ze środków własnych PKP S.A. oraz z budżetu państwa.

Modernizacja dworca jest częścią realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju. Głównym celem prowadzonych przez PKP S.A. inwestycji jest dostosowanie dworców do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym również o ograniczonych możliwościach poruszania się: osób starszych, pasażerów z niepełnosprawnościami, podróżnych z małymi dziećmi czy dużymi bagażami. Podejście PKP S.A. do przebudowy dworców wpisuje się w założenia programu Dostępność Plus.