Grupa Kapitałowa PGE podpisała z Polskimi Kolejami Państwowymi list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych. Inwestycje zostaną zrealizowane na terenach należących do PKP S.A., która, dysponując ok. 100 tys. ha, jest jednym z największych w kraju właścicieli nieruchomości.

PGE chce wytypować spośród gruntów PKP S.A. działki odpowiednie pod budowę farm fotowoltaicznych. Pierwsze takie grunty, położone w województwach śląskim, łódzkim i podkarpackim, korzystne z punktu widzenia energetyki solarnej, zostały już wstępnie wyselekcjonowane. Co ważne, PKP S.A. zadeklarowała też zainteresowanie zakupem energii elektrycznej wyprodukowanej przez realizowane w ramach porozumienia instalacje PV.

W najbliższych miesiącach zespół projektowy złożony z ekspertów PKP i PGE dokona pełnego przeglądu gruntów i wytypuje najlepsze spośród nich pod inwestycje. Sygnatariusze listu zakładają, że umowa na realizację pierwszego takiego projektu zostanie podpisana nie później niż w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Odnawialne źródła energii będą się w Polsce rozwijać, jako dwa dopełniające się wzajemnie elementy z energetyką konwencjonalną. Mix energetyczny musi uwzględniać i równoważyć te dwie ścieżki wytwarzania energii, bo w długoterminowej perspektywie jest to jedyne efektywne rozwiązanie i tylko takie sprawdzi się w przyszłych dekadach. Atutem energetyki konwencjonalnej jest większa stabilność systemu energetycznego, z kolei źródła odnawialne oznaczają większy wkład w ochronę klimatu. Energetyka konwencjonalna – nowoczesna, niskoemisyjna i bezpieczna – oraz OZE to dwa elementy, które jesteśmy w stanie rozsądnie połączyć w systemie dla efektu synergii – mówi Adam Gawęda, wiceminister energii.

Przedsięwzięcie realizowane z PKP S.A. wpisuje się w Program PV Grupy PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej. Podobne porozumienia PGE Energia Odnawialna podpisała już m.in. z Grupą Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”. Inwestycja o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh powstanie na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych w świętokrzyskim Osieku. Według planów elektrownia, wyposażona w ok. 16 tys. paneli fotowoltaicznych, rozpocznie działalność w połowie 2022 r.

Grupa PGE jest liderem segmentu odnawialnych źródeł energii w Polsce. Mamy największy udział w hydroenergetyce i energetyce wiatrowej. Zainicjowana dzisiaj współpraca z PKP jest kolejnym krokiem, by zbudować podobną pozycję również w branży fotowoltaicznej. Dzięki takim inwestycjom zwiększamy udział bezemisyjnych źródeł energii w naszym kraju i przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Podpisany list intencyjny pokazuje, że staramy się wykorzystać olbrzymi potencjał naszych nieruchomości na różne możliwe sposoby. Elektrownie fotowoltaiczne to kolejne, po Innowacyjnych Dworcach Systemowych i stacjach ładowania samochodów elektrycznych, przedsięwzięcie, którego głównym założeniem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii. Działania ukierunkowane na ochronę środowiska naturalnego są istotnym punktem w strategii Polskich Kolei Państwowych – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Przewidujemy udział projektów fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym lub w ramach umowy corporate Power Purchase Agreements (PPA). Umożliwi to Polskim Kolejom Państwowym dokonywanie zakupów zielonej energii bezpośrednio z realizowanych inwestycji – dodaje Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.