PKP S.A. i inne spółki z Grupy PKP włączyły się w kolejną edycję obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który rozpoczął się 16 września. ETZT zakończy Dzień bez samochodu, który w tym roku przypada na niedzielę 22 września. Tego dnia miłośnicy historii kolei i architektury będą mogli zwiedzić z przewodnikiem stołeczny Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki.

Pociągiem, pieszo, na rowerze, tramwajem czy autobusem – warto zostawić samochód w domu i wybrać inne metody przemieszczania się. Dlaczego? Przez cały tydzień przewoźnicy, operatorzy transportu oraz władze rządowe, samorządowe i inne organizacje przekonują mieszkańców Europy do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska naturalnego przyzwyczajeń transportowych. Także w Polsce promowane są bardziej zrównoważone, ekologiczne formy mobilności, m.in. transport publiczny, jazda na rowerze czy chodzenie.

Polskie Koleje Państwowe S.A., będące jednym z największych zarządców nieruchomości w kraju, zapraszają na specjalne wycieczki z przewodnikiem po dworcu Warszawa Centralna, który niedawno został wpisany do rejestru zabytków. Spacery po wykonanym w stylu późnego modernizmu kompleksie dworcowym odbędą się 22 września 2019 r. w dwóch turach. Pierwsza grupa rozpocznie zwiedzanie o godz. 12:00, a druga o godzinie 14:00. W związku z ograniczoną liczbą miejsc należy zapisać się mailowo, wysyłając zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapisy uczestników przyjmowane są do piątku 20 września do godz. 15:00.

W tym roku tematem przewodnim ETZT jest bezpieczeństwo w ruchu pieszym i rowerowym. Organizowanym wydarzeniom towarzyszy hasło „Chodź z nami!”, które zachęca do zwiększenia aktywności i unikania siedzącego trybu życia. Warto jednak pamiętać, aby prozdrowotne i proekologiczne postawy towarzyszyły Polakom i Europejczykom na co dzień, a dzień bez samochodu obchodzony był znaczenie częściej niż raz w roku.

Więcej informacji o tegorocznym ETZT jest dostępnych m.in. na stronie Ministerstwa Infrastruktury: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/europejski-tydzien-zrownowazonego-transportu-2019