10 października 2019 r. w Katowicach PKP S.A., Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. oraz PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy zagospodarowaniu nieruchomości PKP S.A., zlokalizowanych w Gliwicach.

 

- Współpraca, która dzięki podpisanemu dzisiaj Listowi Intencyjnemu zostaje zacieśniona, ma olbrzymi potencjał budowy nowych usług logistycznych obsługujących z tej części Polski całą Europę. Aglomeracja Katowicka już teraz odgrywa ważną rolę na gospodarczej mapie Europy. Wspólne działania spółek z Grupy PKP i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sprawią, iż inwestowanie w naszym rejonie będzie jeszcze bardziej ułatwione a dogodna komunikacja kolejowa niewątpliwie usprawni przewóz powstających na śląsku produktów. Transport, który może być sprawnie prowadzony z wykorzystaniem szerokotorowej linii kolejowej LHS w kierunku naszych wschodnich sąsiadów i dalej do Azji, to niewątpliwy atut.  Analizowane plany przedłużenia tej szerokotorowej linii do Gliwic do styku z Odrzańską Drogą Wodną otwierają kolejne perspektywy dla budowania międzygałęziowych łańcuchów logistycznych - podkreśla Jerzy Polaczek Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury. 

PKP S.A. prowadzi od wielu miesięcy rozmowy z KSSE w zakresie zagospodarowania kolejowych nieruchomości, zlokalizowanych w rejonie funkcjonowania Strefy. PKP LHS sp. z o.o. już w roku 2017 rozpoczęła prace nad analizami przedłużenia linii szerokotorowej do Gliwic. Podpisany dzisiaj List Intencyjny formalizuje nasze dotychczasowe działania dotyczące potencjalnych form  zagospodarowania nieruchomości położnych w Gliwicach. Zabezpieczony zostanie niezbędny obszar potencjalnego rozwoju dla spółek z Grupy PKP, co w perspektywie umożliwi równy dostęp do tych wyjątkowych lokalizacji wszystkim przedsiębiorstwom funkcjonującym w tym tak bardzo uprzemysłowionym rejonie – zaznacza dr Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A. 

W związku z analizami dotyczącymi potencjalnego przedłużenia linii szerokotorowej przyglądamy się różnym nieruchomościom w Gliwicach. Lokalizacja w sąsiedztwie wodnego portu śródlądowego stwarza dla PKP LHS szansę poszerzenia oferty o połączenia z innymi gałęziami transportu – mówi Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP LHS sp. o.o.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., w myśl porozumienia, będzie wspierać PKP S.A. w zakresie zagospodarowania kolejowych nieruchomości, zlokalizowanych w rejonie funkcjonowania Strefy. – Jesteśmy gotowi służyć swoim doświadczeniem i pomóc w jak najbardziej efektywnym zagospodarowaniu kolejowych nieruchomości. Jestem przekonany, że połączymy potencjał tych obszarów z możliwościami, jakie tworzą nieruchomości zarządzane obecnie przez katowicką strefę – ocenił dr Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. 

Podpisany dzisiaj List Intencyjny umocni również współpracę stron w obszarze promocji proekologicznych form transportu oraz  szeroko pojętych innowacji w transporcie i logistyce.