Jasność i mrok, odwaga i strach, dobro i zło jest w każdym z nas. Ten aspekt ludzkiej osobowości został zaklęty, niczym w baśni, w szklanych dziełach czołowych europejskich i światowych artystów, które od 22 października można oglądać na dworcu Wrocław Główny.

To kolejny, już siódmy raz, gdy w Sali Sesyjnej można podziwiać twórczość artystów szkła ze Starego Kontynentu i dalszych zakątków świata, w ramach wystawy głównej Europejskiego Festiwalu Szkła. Tegoroczna ekspozycja Beauty and his Beast, składa się z 32 prac i instalacji przygotowanych przez twórców z Włoch, Węgier, Japonii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Estonii, Łotwy, Holandii, Czech, Francji oraz Słowenii.

- Współczesne kobiety uwłaszczyły się na „męskiej” racjonalności, dając mężczyznom prawo do płaczu i ojcowskiego instynktu. Parafrazując tytuł słynnej bajki „Piękna i Bestia” nastały czasy, że ONI są Piękni, a MY – Bestie – komentuje tytuł wystawy Anita Bialic, kurator wystawy i współorganizator festiwalu.  

- Bardzo cieszymy się, że możemy gościć na dworcu Wrocław Główny, czołowych europejskich i światowych artystów. Przestrzeń dworca jest zawsze miejscem otwartym na sztukę o czym wielokrotnie przekonali się podróżni. Dworce to dzisiaj nie tylko obiekty infrastruktury, z których udajemy się w inspirujące podróże, ale również miejsca spotkań ze sztuką – mówi Karolina Ostrowska, menadżer dworca Wrocław Główny.

Głównym tematem tegorocznej ekspozycji jest dwoistość ludzkiej natury oraz fenomen tego, jak często zmieniamy swoje oblicze dostosowując się do aktualnej sytuacji. Artyści stawiają widzom pytanie czy lepiej w dzisiejszym świecie stać po jasnej czy po ciemnej stronie mocy. Próbę odpowiedzi na pytanie jak zmienia się rola kobiet i mężczyzn w dzisiejszym świecie podejmuje polska artystka – Iwona Demko. W swojej pracy – W afekcie - zwraca uwagę na wzrost agresji u kobiet oraz zamianę tradycyjnych ról społecznych. Z kolei Yoshiko Okada, zainspirowana obrazem brytyjskiego malarza Johna Everetta Millaisa – Ofelia, na nowo interpretuje jego znaczenie w odniesieniu do współczesnych czasów. Zaś Simone Crestani, autor pracy - Estetyczne napięcie, przedstawiając ogromne bonsai, które  próbuje oswobodzić się ze sznurów przymocowanych do mosiężnej ramy, zwraca uwagę na walkę, jaką toczy człowiek z naturą.

To jednak nie wszystko, szklanych arcydzieł na tegorocznej wystawie głównej Europejskiego Festiwalu Szkła - Play with Glass  jest o wiele więcej. Można się o tym przekonać odwiedzając Salę Sesyjną dworca Wrocław Główny od 22 października do 10 listopada 2019 roku. Wystawa jest czynna od wtorku do piątku i w niedzielę w godzinach od 12 do 19 oraz w sobotę od 10 do 19. Wstęp bezpłatny.