Źródło: www.nowysacz.pl

Bardziej funkcjonalny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – taki będzie dworzec w Nowym Sączu po gruntownym remoncie.

Bardziej funkcjonalny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – taki będzie dworzec w Nowym Sączu (zdjęcie udostepnione przez serwis www.nowysacz.pl przedstawia budynek dworca od ul. Kolejowej) po gruntownym remoncie. PKP S.A. przekazała wykonawcy plac budowy.

Dworzec w Nowym Sączu zostanie odnowiony, a jego zabytkowe elementy odzyskają pierwotny wygląd. Renowacji poddane zostaną elewacja i obrazy. Jednocześnie budynek stanie się bardziej funkcjonalny i przyjazny dla podróżnych. Będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Zlikwidowane będą różnice poziomów pomiędzy parterem a otoczeniem budynku. W pokonywaniu różnic pomiędzy wewnętrznymi kondygnacjami pomogą specjalne urządzenia - schodołazy.

Zmieni się również otoczenie dworca. Wiata peronowa znajdująca się przy budynku zostanie poddana renowacji. Zamontowane będzie także nowe oświetlenie elewacji.

Podczas prac remontowych dworzec będzie obsługiwał podróżnych. Zaplanowano zagospodarowanie części parteru ryzalitu zachodniego na mały hol kasowo-poczekalniany. Ta część dworca zostanie poddana konserwacji w fazie końcowej remontu, po uruchomieniu kas w holu głównym.

Koszt prac budowalnych to ponad 8 300 000 zł. Wykonawcą jest firma SKB sp. z o.o. z Radomska. Planowany termin zakończenia remontu to II kwartał 2014 roku.

Zabytkowy dworzec w Nowym Sączu został wybudowany w 1909 roku, ale prace wykończeniowe trwały jeszcze do roku 1910.

Widok peronu dworca (zdjęcie udostepnione przez serwis www.nowysacz.pl):

Peron na dworcu w Nowym Sączu (źródło: www.nowysacz.pl)