Latający Spodek, Srebrny Człowiek i Kosmici to tylko niektóre z arcydzieł szkła artystycznego, które od 15 października do końca miesiąca będzie można podziwiać w Sali Sesyjnej dworca Wrocław Główny.

Latający Spodek, Srebrny Człowiek i Kosmici to tylko niektóre z arcydzieł szkła artystycznego, które od 15 października do końca miesiąca będzie można podziwiać w Sali Sesyjnej dworca Wrocław Główny na wystawie U.F.O Unikat-Forma-Obiekt w ramach Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass.

Już po raz drugi główna wystawa Play with Glass - European Glass Festival gości na wrocławskim dworcu. Jest one efektem współpracy Fundacji Fly with Art, Galerii BB oraz Polskich Kolei Państwowych S.A. W ubiegłym roku główną wystawę festiwalu, Fun, Joke, Surprise, odwiedziło w ciągu trzech tygodni jej trwania blisko 10.000 osób! 

To pokazuje, że wrocławski Dworzec Główny sprawdza się świetnie jako przestrzeń, w której można prowadzić różnego rodzaju działania kulturalne. Chcemy, aby był on nie  tylko zwyczajnym dworcem, jakich mnóstwo w Polsce, ale także miejscem spotkań z kulturą i sztuką na wysokim poziomie, a do takiej z pewnością zalicza się wystawa UFO w ramach Europejskiego Festiwalu szkła „Play with Glass”– podkreśla Justyna Sołtyk, Dyrektor Departamentu Marketingu PKP S.A.

Na wystawie UFO zostanie zaprezentowanych  ponad 30 prac artystów z Rosji, Turcji, Finlandii, Austrii, Szwecji, Holandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, na Łotwie, Węgrzech. Są wśród nich czterej polscy artyści: Agnieszka Leśniak-Banasiak, Magdalena Pejga, Beata Stankiewicz – Szczerbik, Maciej Zaborski. Wśród prac zgromadzonych na wystawie znajdą się szklane arcydzieła gwiazd światowego szkła artystycznego: Petera Laytona, Jiriego Suhajka i Milana Vobruby.

- Każdy z zaproszonych artystów ma liczne sukcesy na swoim koncie. Prace wielu  z nich znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki współczesnej na całym świecie – podkreśla Anita Bialic, kurator i współorganizator, wspólnie z profesorem Kazimierzem Pawlakiem, wystawy UFO.

Ekspozycja UFO to wielka okazja spotkania ze sztuką nie tylko dla  jej znawców, ale także dla osób, które nie miały z nią dotąd kontaktu. Na takiej publiczności szczególnie zależy organizatorom festiwalu.       

- Ubiegłoroczna wystawa na wrocławskim dworcu zgromadziła tłumy. Wiele osób nigdy wcześniej nie odwiedziło żadnej galerii, muzeum czy wystawy sztuki. Może po tym pierwszym spotkaniu z zaprezentowanym przez nas unikatowym szkłem nie przejdą już obojętnie obok galerii czy muzeum. I znowu odwiedzą wrocławski dworzec, żeby uczestniczyć w kolejnym naszym projekcie, UFO – podkreśla Kazimierz Pawlak, profesor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Na wystawie zobaczymy m.in. Srebrnego Człowieka Jiriego Suhajka,  monumentalną, bo aż trzymetrową postać, wykonaną ze szklanych baniek, a także szklane Kanu, o długości ponad metr, polskiej artystki Magdaleny Pejgi. Z pewnością uwagę oglądających przyciągnie olbrzymia instalacja Eda Van Dijka o nazwie Impact: zielonkawe szklane koło o średnicy 100 cm, oparte na „drewnianym stelażu” o długości 250 cm oraz długi na 150 cm „naszyjnik” z planet o frapującym tytule  Atomowy Nightclub (Vesa Varella).

Wystawę główną  European Glass Festival w Sali Sesyjnej dworca Wrocław Główny można oglądać codziennie od 16 do końca października od godziny 12 do 19. Wstęp wolny.

Organizatorami wystawy UFO są Fundacja Fly with Art i Galeria BB, a partnerem Polskie Koleje Państwowe S.A. Projekt Play with Glass – European Glass Festiwal we Wrocławiu znalazł się w aplikacji Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.