Od niedzieli, 20 października br. zostanie wdrożona korekta rozkładu jazdy pociągów. Aktualizacja jest związana z kolejną fazą modernizacji prowadzonych przez zarządcę infrastruktury na sieci kolejowej.

Od niedzieli, 20 października br. zostanie wdrożona korekta rozkładu jazdy pociągów. Dla pasażerów PKP Intercity oznacza to przede wszystkim kontynuację zmian wprowadzonych na początku września. Aktualizacja jest związana z kolejną fazą modernizacji prowadzonych przez zarządcę infrastruktury na sieci kolejowej.

Korekta rozkładu jazdy wynika z potrzeby dostosowania godzin i tras kursowania pociągów do prowadzonych modernizacji, prac torowych i technologicznych. Inwestycje realizowane są na ponad 3 200 km torów oraz wielu obiektach inżynieryjnych. Kolejna faza prac modernizacyjnych zakłada mniej niż dotychczas(o 10%) prac z wykorzystaniem całodobowych zamknięć linii. Dzięki temu przewoźnicy nie muszą kierować części swoich połączeń na trasy zastępcze. Wraz z wdrożeniem korekty, PKP PLK dla pasażerów aglomeracji łódzkiej korzystających z połączeń regionalnych, otworzy nowy przystanek – Zgierz Jaracza.

Dla pasażerów PKP Intercity październikowe zmiany w kursowaniu pociągów stanowią w dużej mierze kontynuację tych wprowadzonych we wrześniu. Niektóre z pociągów pojadą zatem objazdami, inne będą kursować w skróconej relacji, a na kilku odcinkach czasowo zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza.

W wielu miejscach prace modernizacyjne będą kontynuowane. Na linii nr 1 (Warszawa - Koluszki - Częstochowa – Katowice) oraz na linii nr 61 (Kielce – Fosowskie) część składów będzie kursować z pominięciem niektórych postojów. W kolejny etap wejdą prace remontowe na trasie do Zakopanego. W wyniku dalszych prac torowych na odcinku Oleśnica - Ostrów Wielkopolski i Katowice - Gliwice Łabędy część składów kursujących tymi trasami pojedzie objazdami.

Od 4 listopada w związku z rozpoczęciem modernizacji linii nr 6 (Białystok - Warszawa) na odcinku Tłuszcz - Łochów pojawią się zmiany w postojach pociągów: TLK „Konopnicka”, TLK „Janusz Korczak”, TLK „Niemen”, TLK „Skarbek”, TLK „Pojezierze” i TLK „Pogoń”. Składy będą kursowały z dodatkowymi zatrzymaniami na stacjach: Łochów, Barchów, Urle, Szewnica, Mokra Wieś, Chrzęsne. Od 18 do 28 listopada z powodu przerwy w ruchu na odcinku Częstochowa - Kępno pociąg TLK „Barnim” będzie jeździł objazdem z pominięciem postoju Wieruszów Miasto i Wieluń. Na skróconej trasie będzie zapewniona komunikacja zastępcza.

W związku z niską frekwencją notowaną w wybranych pociągach TLK na trasie Warszawa – Łódź – Warszawa, przewoźnik zdecydował o kontynuowaniu zawieszenia kursowania siedmiu pociągów: dwóch pociągów w weekend i pięciu w dni powszednie. Podróżni, którzy nabyli w przedsprzedaży bilety jednorazowe na przejazd jednym z pociągów TLK, ważne w dniu, w którym dany pociąg nie będzie kursował - mogą zwrócić taki bilet w kasie biletowej, bez potrącania odstępnego. Nadal pasażerowie podróżujący pomiędzy Łodzią a Warszawą korzystać mogą z 26 pociągów kursujących na tej trasie.

Wszelkie informacje o październikowej korekcie rozkładu jazdy są dostępne w Internecie (www.intercity.pl i www.rozklad-pkp.pl) oraz pod numerem infolinii 19 757. Informacje o zmianach pasażerowie znajdą na dworcach, dowiedzą się o nich również poprzez komunikaty podawane w pociągach oraz z wpisów umieszczanych na profilu Facebook przewoźnika „PKP Intercity. Pociąg do podróży”.

Wykaz zmian w rozkładzie jazdy od 20.10.2013 (plik PDF, ok. 150 KB)