W ostatnią niedzielę października nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. W nocy z 26 na 27 października przesuniemy zegarki z godziny 3:00 na 2:00.

W ostatnią niedzielę października nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. W nocy z 26 na 27 października przesuniemy zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Dla przewoźników kolejowych w Polsce i Europie oznacza to wdrożenie specjalnych rozkładów jazdy w noc przejściową, tak by pociągi znajdujące się w trasach dotarły do stacji docelowych zgodnie z rozkładami jazdy.

27 października br., pociągi PKP Intercity o godzinie 3:00 w nocy, zatrzymają się na najbliższej stacji, gdzie będą czekać godzinę, by ruszyć w dalszą trasę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

W praktyce oznacza to, że m.in. pociąg „TLK Monciak – Krupówki” rel. Zakopane - Gdynia, w momencie przesunięcia wskazówek zegara zatrzyma się na stacji Koluszki, gdzie poczeka godzinę na kontynuowanie przejazdu zgodnie z przyjętym rozkładem jazdy.

Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) odbywa się na podstawie rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku.

Przesunięcie czasu odbywa się w prawie całej Europie, za wyjątkiem Islandii. Czas zimowy obowiązuje również w około 70 krajach na całym świecie m.in. w Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie, USA, Brazylii, Egipcie i Meksyku.

Listę pociągów PKP Intercity kursujących w nocy z 26 na 27 października wraz z wykazem postojów można sprawdzić tutaj.