Polskie Koleje Państwowe S.A. rozstrzygnęły przetarg na sprzedaż byłego wieżowca Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych.

Polskie Koleje Państwowe S.A. rozstrzygnęły przetarg na sprzedaż byłego wieżowca Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Mierzący 72 metry budynek, o powierzchni ponad 17 tysięcy mkw. powierzchni użytkowej zostanie sprzedany za 29 milionów złotych.

W przetargu na sprzedaż wieżowca przy ulicy Roździeńskiego wzięło udział dwóch inwestorów. - Bardzo cieszymy się z faktu rozstrzygnięcia przetargu na sprzedaż nieruchomości przy ulicy Roździeńskiego w Katowicach. Była to jedna z ciekawszych lokalizacji w naszej tegorocznej ofercie. Teraz czeka nas proces finalizacji sprzedaży nieruchomości, którego zwieńczeniem będzie podpisanie aktu notarialnego - mówi Grzegorz Tomaszewski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Nieruchomości PKP S.A.

Nieruchomość, na której zlokalizowany jest wieżowiec jest położony w bardzo dobrej i przeżywającej boom inwestycyjny lokalizacji. W sąsiedztwie budynku znajduje się nie tylko najbardziej kojarzona z Katowicami budowla, czyli katowicki Spodek, ale również Galeria Rondo Sztuki oraz wiele budynków o funkcji hotelowej i biurowej. W perspektywie najbliższych lat w otoczeniu wieżowca byłej Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych powstaną nowe budynki o funkcji kulturalnej i biznesowej takie jak Muzeum Śląskie czy Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

Niewątpliwym atutem nieruchomości jest jej dobre skomunikowanie z miastem i rejonem. Jest ona zlokalizowana w pobliżu jednego z głównych węzłów komunikacyjnych Katowic przy Rondzie Generała Ziętka, u zbiegu dwóch dużych arterii miejskich Alei Wojciecha Korfantego i Alei Walentego Roździeńskiego, gdzie znajdują się liczne przystanki komunikacji miejskiej. W odległości około 1,5 km mieści się dworzec Katowice Główne.

Kompleks budynków dawnej Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych został wybudowany w 1974 roku. Powierzchnia działki, na której się znajduje to 0,7246 hektara. Na osiemnastu kondygnacjach mieszczą się pomieszczenia o łącznej powierzchni użytkowej ponad 17 tysięcy mkw. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowic, teren na którym jest położony budynek przeznaczony jest pod funkcje handlowo-usługowo-biurowo-hotelowe o charakterze centrotwórczym. W tym obszarze dopuszczalne jest również powstawanie wysokich budowli o charakterze dominant architektonicznych.