Zapraszamy do zapoznania się z aktualną sytuacją w ruchu kolejowym - 24 stycznia 2014

Godz. 15:10 - Galeria zdjęć "Odladzanie sieci trakcyjnej w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego 23/24 stycznia br." - zapraszamy
Zapraszamy do galerii


Godz. 14:35 Grupa PKP przygotowuje się na nadchodzący weekend


Wszystkie dworce otwarte całodobowo i dodatkowa informacja pasażerska na największych obiektach. Blisko 1700 wagonów i 280 lokomotyw Intercity w gotowości oraz ponad 170 zespołów do szybkiego usuwania awarii infrastruktury. Grupa PKP przygotowuje się na nadchodzący weekend.

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, PKP S.A. do poniedziałku 27 stycznia br. udostępnia podróżnym całodobowo wszystkie czynne dworce kolejowe. Dodatkowo na 40 wytypowanych obiektach, przy opóźnianiach pociągów powyżej 1 godziny, podróżnym wydawane będą ciepłe napoje.

PKP Intercity ma w gotowości  blisko 1700 wagonów i 280 lokomotyw.  Z tego ok. 20% to rezerwa taborowa, która stacjonuje na najważniejszych stacjach węzłowych takich jak: Poznań, Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Gdańsk. Zapasowe wagony i lokomotywy są na bieżąco wykorzystywane nie tylko dla bieżących wzmocnień związanych z przepływem pasażerów ale w sytuacji wystąpienia awarii.

W sezonie zimowym do obsługi taboru gotowych jest ponad 4 tys. pracowników. Dodatkowo PKP Intercity zapewnia całodobową obsługę techniczną.

Pełna treść materiału tutaj


Godz. 9:00 - Komunikat PKP Intercity


Dla kontynuacji działań PKP PLK i PKP Energetyka, zmierzających do uzyskania pełnej przejezdności trakcją elektryczną odcinków linii kolejowych w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego, kontynuowana będzie w nocy 24/25 stycznia 2014 roku
częściowo zmieniona organizacja ruchu pociągów PKP Intercity. Następujące pociągi TLK spółki PKP Intercity skierowane zostaną częściowo drogą okrężną:
- TLK 65201 relacji Wrocław Główny - Gdynia Główna na odcinku Wrocław Główny
- Poznań Główny kursował będzie przez Rawicz - Leszno - Kościan, zamiast
przez Ostrów Wielkopolski
- TLK 56200 relacji Gdynia Główna - Wrocław Główny kursował będzie na
odcinku Poznań Główny - Wrocław Główny przez Kościan - Leszno - Rawicz
zamiast przez Ostrów Wielkopolski
- TLK 38205 relacji Kraków Główny - Świnoujście na odcinku Wrocław Główny -
Poznań Główny kursował będzie przez Rawicz - Leszno - Kościan zamiast przez
Ostrów Wlkp
- TLK 83204 relacji Świnoujście  - Kraków Główny (przyj 10.37) na odcinku
Poznań Główny - Wrocław Główny kursuje przez Kościan - Leszno - Rawicz
zamiast przez Ostrów Wlkp

Natomiast pociągi:

- TLK 38201 relacji Przemyśl - Szczecin Główny
- TLK 83200 relacji Szczecin Główny - Przemyśl

Kursować będą swoją stałą trasę, w tym na odcineku Katowice - Kluczbork - Ostrów Wlkp - Poznań.

Do pominiętych stacji spółka PKP Intercity uruchomi autobusową komunikację zastępczą. Pasażerowie będą na bieżąco informowani o miejscach postoju autobusów przez obsługę pociągów i w komunikatach wygłaszanych na stacjach. Zmiana tras nie wpłynie na zmianę czasu przejazdu i cen biletów ww. pociągów.

24.01.2014 - Godz. 7:10 -
Komunikat prasowy PKP PLK SA "Sieć kolejowa patrolowana"

Pociągi dalekobieżne na trasie Łódź Kaliska – Ostrów Wielkopolski od godz. 6.30 mogą jeździć bez przeciągania lokomotywami spalinowymi. W nocy służby techniczne usunęły lód z sieci trakcyjnej.


Polskie Linie Kolejowe w nocy z czwartku na piątek 24 stycznia zaangażowały do utrzymania sieci 120 pojazdów, w tym 45 lokomotyw osłonowych i 76 pociągów sieciowych. Wczoraj zlikwidowano oblodzenie sieci trakcyjnej na całej linii kolejowej nr 272 od Kępna przez Ostrów Wlk. do Poznania oraz na odcinku linii kolejowej nr 281 od Krotoszyna do Jarocina. Dzięki tym pracom na trasy wróciły pociągi elektryczne.

Pełna treść komunikatu - tutaj


----------------------------------------------------------------------------------------

Godz. 20:55 - Optymistyczne wieści od PKP PLK SA
Służby techniczne usunęły oblodzenie sieci trakcyjnej na całej długości linii kolejowej nr 272 od Kępna przez Ostrów do Poznania oraz na odcinku linii kolejowej nr 281 od Krotoszyna do Jarocina. Dzięki tym pracom ruch pociągów na tych liniach może być wznowiony.

Godz. 20:15 – Komunikat PKP Intercity - przypomnienie


PKP Intercity wdrożyła uproszczoną procedurę rozpatrywania reklamacji pasażerów z opóźnionych pociągów:

- Express Intercity - kursujących 20 i 21 stycznia br. - podniesiono wartość rekompensat z 50 na 100% w przypadku opóźnienia wynoszącego min. 2 godziny.

- TLK - kursujących 20 i 21 stycznia br. i opóźnionych powyżej 5 godzin - rekompensata 100 % w formie nieodpłatnego biletu na przejazd dowolnym pociągiem PKP Intercity w komunikacji krajowej.

- TLK - kursujących 20 i 21 stycznia br. i opóźnionych od 2 do 5 godzin - rekompensata 50% w formie bonu do wykorzystania przy zakupie kolejnego biletu na przejazd dowolnym pociągiem PKP Intercity w komunikacji krajowej.

Wnioski klientów, którzy doświadczyli niedogodności w związku z opóźnionymi pociągami są rozpatrywane priorytetowo, w pierwszej kolejności.
Zgłoszenia wniosków: Kasy PKP Intercity, Centra Obsługi Klienta, pismo klienta pocztą na adres centrali (ul. Żelazna 59A, 00-848 Warszawa) lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w przypadku biletu internetowego).

Wniosek może zawierać jedynie oryginał biletu (w przypadku wystawionego w kasie) lub nr biletu internetowego. Prosimy również o podanie danych adresowych w celu przekazania nieodpłatnego biletu PKP Intercity.

Dodatkowo, podróżni, którzy kupili bilet w przedsprzedaży i chcą zrezygnować z przejazdów pociągami PKP Intercity mogą dokonać zwrotu biletu bez potrąceń.

Przypominamy, że w celu odciążenia trudnej sytuacji eksploatacyjnej na liniach zbiegających się w Ostrowie Wielkopolskim, w nocy z 23 na 24 stycznia wybrane pociągi zostaną skierowane na trasy okrężne przez Opole, Rawicz, Leszno. Zmiana trasy nie wpłynie na czas przejazdu tych pociągów, natomiast na pominiętych odcinkach zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza.

Poniżej lista pociągów TLK, których trasa uległa zmianie:

- TLK 65201 relacji Wrocław Główny - Gdynia Główna na odcinku Wrocław Główny - Poznań Główny kursował będzie przez Rawicz - Leszno - Kościan, zamiast przez Ostrów Wielkopolski
- TLK 56200 relacji Gdynia Główna - Wrocław Główny kursował będzie na odcinku Poznań Główny - Wrocław Główny przez Kościan - Leszno - Rawicz zamiast przez Ostrów Wielkopolski
- TLK 38205 relacji Kraków Główny - Świnoujście na odcinku Wrocław Główny - Poznań Główny kursował będzie przez Rawicz - Leszno - Kościan zamiast przez Ostrów Wielkopolski
- TLK 83204 relacji Świnoujście  - Kraków Główny na odcinku Poznań Główny - Wrocław Główny kursuje przez Kościan - Leszno - Rawicz zamiast przez Ostrów Wielkopolski
- TLK 38201 relacji Przemyśl - Szczecin Główny na odcinku Katowice - Poznań Główny kursuje przez Opole - Wrocław Główny - Leszno zamiast przez Kluczbork - Ostrów Wielkopolski
- TLK 83200 relacji Szczecin Główny - Przemyśl na odcinku Poznań Główny - Katowice kursuje przez Leszno - Wrocław - Opole zamiast przez Ostrów Wlkp - Kluczbork.

Na największych dworcach oraz w rejonie występowania niekorzystnych warunków pogodowych działa dodatkowa informacja pasażerska w postaci informatorów mobilnych.
Informatorów mobilnych w pomarańczowych kurtkach spotkamy na dworcach: Szczecin Główny, Gdańsk Główny, Katowice, Kraków Główny, Poznań Główny, Wrocław Główny, Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia, Łódź Kaliska, Ostrów Wielkopolski.

Godz. 18:30 - Aktualna sytuacja na kolei - komunikat PKP PLK SA
Do godz. 18 nie odnotowano poważnych utrudnień w ruchu kolejowym. Służby techniczne usunęły dziś lód z ponad 200 km sieci trakcyjnej. W rejonie Ostrowa Wlkp. pracuje obecnie 12 pociągów sieciowych.

Mimo poprawy sytuacji wciąż w stałej gotowości utrzymywanych jest 176 zespołów szybkiego usuwania usterek, 40 pociągów osłonowych oraz 74 pociągi sieciowe. Ruch pociągów w całym kraju kontrolują specjalne sztaby powołane przez Polskie Linie Kolejowe.
Godz. 16:40 - Odwołano dwa pociągi na odcinku Jarocin - Krotoszyn
Ze względu na oblodzenie sieci trakcyjnej odwołane zostaną dwa pociągi Przewozów Regionalnych na odcinku Jarocin – Krotoszyn o numerach 79539 i 77410. Pierwszy miał wyjechać z Krotoszyna o godz. 17:22, a drugi z Jarocina o godz. 19:09. Pasażerowie będą mogli skorzystać z autobusowej komunikacji zastępczej. Tabela z listą odwołanych pociągów - stan na godzinę 16:00 (plik PDF - ok. 110 KB).

Godz. 14:00 - PKP Intercity: zwrot biletów bez potrąceń do 23 stycznia br. do godz. 20:00


Podróżni, którzy kupili bilet w przedsprzedaży i chcą zrezygnować z podróży pociągami PKP Intercity z uwagi na trudne warunkami pogodowe występujące w ostatnich dniach (21-22 stycznia), mogą dokonać zwrotu bez potrąceń do 23 stycznia br. do godz. 20:00.

Po tym terminie PKP Intercity przywraca zasady zwrotu biletów zgodne z obowiązującym Regulaminem Przewozu Osób, Rzeczy i Zwierząt (RPO) – treść regulaminu znaleźć można tutaj.
Godz. 13:10 - Odwołanie pociągu Przewozów Regionalnych relacji Grabowno Wielkie – Łódź Kaliska

Ze względu na oblodzenie sieci trakcyjnej dzisiaj po godz. 12.00 zaplanowano odwołanie jednego pociągu Przewozów Regionalnych o numerze 61521 relacji Grabowno Wielkie – Łódź Kaliska, który miał wyjechać ze stacji początkowej o godz. 15:44.

Godz. 13:00 - Nie ma większych utrudnień w ruchu pociagów


W okolicach Ostrowa Wielkopolskiego usunięto lód z kolejnych kilkudziesięciu kilometrów sieci trakcyjnej. Sieć kolejowa w całym kraju jest przejezdna. Do godz. 12.00 uruchomiono 1844 pociągów pasażerskich. Nie występują większe utrudnienia w ruchu.

Godz. 10:00 - Komunikat na temat pociągów PKP Intercity


Przypominamy, że w celu przyspieszenia prac zmierzających do uzyskania pełnej przejezdności trakcją elektryczną odcinków linii kolejowych w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego, 6 pociągów dalekobieżnych PKP Intercity na odcinku Poznań – Katowice/Wrocław zostało skierowanych na trasy okrężne przez Rawicz, Leszno. Zmiana trasy nie wpłynie na czas przejazdu i ceny biletów tych pociągów, natomiast na pominiętych odcinkach zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza. Pasażerowie będą na bieżąco informowani o miejscach postoju autobusów przez obsługę pociągów i w komunikatach wygłaszanych na stacjach.


Następujące pociągi TLK spółki PKP Intercity skierowane zostaną częściowo drogą okrężną:

1) TLK 38200/1 „Przemyślanin” relacji Przemyśl Gł. – Szczecin Gł. będzie kursował na odcinku Katowice – Poznań Gł. drogą okrężną przez Opole, Wrocław, Leszno (z pominięciem stacji Chorzów Miasto, Bytom, Tarnowskie Góry, Lubliniec, Kluczbork, Kępno, Ostrzeszów, Ostrów Wlkp., Pleszew, Jarocin, Środa Wlkp.)

2) TLK 83200/1 „Przemyślanin” relacji Szczecin Gł. – Przemyśl Gł. będzie kursował na odcinku Poznań Gł. – Katowice drogą okrężną przez Leszno, Wrocław, Opole (z pominięciem stacji Środa Wlkp., Jarocin, Pleszew, Ostrów Wlkp., Ostrzeszów, Kępno, Kluczbork, Lubliniec, Tarnowskie Góry, Bytom, Chorzów Miasto)

3) TLK 38204/5 „Uznam” relacji Kraków Gł. – Świnoujście będzie kursował na odcinku Wrocław Mikołajów – Poznań Gł. drogą okrężną przez Leszno (z pominięciem stacji Ostrów Wlkp., Jarocin)

4) TLK 83204/5 „Uznam” relacji Świnoujście – Kraków Gł. będzie kursował na odcinku Poznań Gł. – Wrocław Mikołajów drogą okrężną przez Leszno (z pominięciem stacji Jarocin, Ostrów Wlkp.)

5) TLK 56200/1 „Rozewie” relacji Gdynia Gł. – Wrocław Gł. (Jelenia Góra) będzie kursował na odcinku Poznań Gł. – Wrocław Mikołajów drogą okrężną przez Leszno (z pominięciem stacji Jarocin, Ostrów Wlkp.)

6) TLK 65201/0 „Rozewie” relacji (Jelenia Góra) Wrocław Gł. – Gdynia Gł. będzie kursował na odcinku Wrocław Mikołajów – Poznań Gł. drogą okrężną przez Leszno (z pominięciem stacji Ostrów Wlkp., Jarocin)


Godz. 9:25 - Aktualna sytuacja w ruchu kolejowym


Lokalne problemy z oblodzeniem trakcji występują tylko w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego. Dzisiaj służby techniczne usunęły w tym rejonie oblodzenie sieci trakcyjnej na długości ponad 120 km. Obecnie prace są kontynuowane na liniach nr 14 na odcinku Sieradz – Ostrów Wielkopolski oraz nr 272 na odcinku Domanin – Skupia.


Godz. 8:55 - 40 dworców kolejowych otwartych całodobowo oraz pomoc informatorów mobilnych


Przypominamy, że 40 dworców kolejowych w Polsce jest otwartych całodobowo, a na 11 dworcach można uzyskać pomoc informatorów mobilnych - w tym także na stacji Ostrów Wielkopolski.

Godz. 7:20 - Gdzie szukać informacji - przypominamy:


Pasażerowie mogą otrzymać bieżącą informację o aktualnej sytuacji bezpośrednio od drużyn konduktorskich, mobilnych informatorów rozmieszczonych na najważniejszych na dworcach, a także w Internecie:

- na specjalnej mapie stworzonej w ramach serwisu www.rozklad-pkp.pl
- na witrynie www.plk-sa.pl znaleźć można aktualne komunikaty prasowe dotyczące sytuacji w ruchu kolejowym

- Informacje o punktualności pociągów (maja one charakter orientacyjny):
    www.rozklad-pkp.pl (należy wybrać relację pociągu)
    infopasazer.intercity.pl (wg stacji przyjazdu i odjazdu).

- aplikacje mobilne – rozkłady jazdy pociągów:
    Bilkom (wszyscy przewoźnicy)
    IC Mobile Navigator (połączenia PKP Intercity)
    Rozkład Kolejowy

23.01.2014 - godz. 7:00 - Komunikat prasowy PKP PLK SA - "Sieć kolejowa przejezdna"


W nocy ze środy na czwartek 23 stycznia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaangażowały do utrzymania sieci 59 lokomotyw osłonowych i 76 pociągów sieciowych. Jazdy patrolowe na 1600 km, zapewniły przejezdność sieci trakcyjnej w najtrudniejszych miejscach m.in. woj. mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Lokomotywy spalinowe wykorzystywane są w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego.

Od północy do godziny 6.00 w całym kraju odnotowano 9 utrudnień związanych z oblodzeniem sieci trakcyjnej. Uruchomiono 670 pociągów. Na ruchem pociągów w całym kraju czuwa ok. 2000 dyżurnych ruchu i dyspozytorów. Całą dobę sytuację monitoruje sztab pracowników zarządcy infrastruktury i przewoźników.

Pełna treść komunikatu - tutaj


----------------------------------------------------------------------------------------------

Godz. 22:30 - Tabela przedstawia listę pociągów pasażerskich z ponad godzinnym opóźnieniem -
stan na 22:26 (plik PDF, ok. 170 KB)
Godz. 21:20 - Komunikat prasowy PKP PLK SA - "Mniej utrudnień na kolejowych trasach"

Zmniejszają się utrudnienia na liniach kolejowych. Kolejarze usunęli oblodzenie sieci trakcyjnej na 420 km. Pociągi elektryczne wróciły na odcinki linii Ostrów Wielkopolski – Jarocin – Poznań oraz Skarżysko Kamienna – Stalowa Wola Rozwadów. Popołudniu przywrócono pełną przejezdność na szlaku Zduńska Wola – Sieradz.


Poza rejonem Ostrowa Wielkopolskiego na liniach kolejowych nie występują problemy związane z oblodzeniem sieci trakcyjnej. Przeciąganie pociągów trakcją spalinową odbywa się tylko na dwóch odcinkach między Ostrowem Wielkopolskim a Grabownem Wielkim oraz  Słupią i Sieradzem. W ten rejon dodatkowo skierowano 9 pociągów sieciowych.

Pełna treść komunikatu - tutaj
Godz. 17:05 -
Przypominamy, że na stacji kolejowej Ostrów Wielkopolski wydawane są na bieżąco pasażerom opóźnionych pociągów posiłki i napoje.
Godz. 16:00 - Trwają prace w obszarze Ostrowa Wielkopolskiego


W obszarze Ostrowa Wielkopolskiego w dalszym ciągu pociągi usuwają lód z sieci trakcyjnej. Ekipy intensywnie pracują na odcinkach: Poznań – Jarocin, Jarocin – Ostrów Wielkopolski, Ostrów Wielkopolski – Słupia oraz Ostrów Wielkopolski – Międzybórz Sycowski. W pracach wykorzystywany jest specjalny sprzęt do usuwania lodu z sieci trakcyjnej.

Godz. 14:30 - Komunikat PKP Intercity


"PKP Intercity" S.A. wdrożyła uproszczoną procedurę rozpatrywania reklamacji pasażerów z opóźnionych pociągów do obowiązujących:

- Express Intercity, kursujących 20 i 21 stycznia br. - podniesiono wartość rekompensat z 50 na 100% w przypadku opóźnienia wynoszącego min. 2 godziny.

- TLK, kursujących 20 i 21 stycznia br. i opóźnionych powyżej 5 godzin - rekompensata 100% w formie nieodpłatnego biletu na przejazd dowolnym pociągiem "PKP Intercity" S.A. w komunikacji krajowej.

dodano:

- TLK, kursujących 20 i 21 stycznia br. i opóźnionych od 2 do 5 godzin - rekompensata 50% w formie bonu do wykorzystania przy zakupie kolejowego biletu na przejazd dowolnym pociągiem "PKP Intercity" S.A. w komunikacji krajowej.

Godz. 13:50 - Komunikat PKP PLK S.A. - "Pociągi jeżdżą bez większych utrudnień"

Dziś do południa na sieci kolejowej nie pojawiły się nowe utrudnienia związane z oblodzeniem sieci trakcyjnej. Wszystkie linie kolejowe są przejezdne. Służby techniczne zlikwidowały oblodzenie sieci trakcyjnej na długości niemal 200 km. Wznowiono ruch pociągów elektrycznych na szlaku Zduńska Wola – Sieradz.
Na 1867 pociągów pasażerskich uruchomionych do godz. 12.00 opóźnienia powyżej 60 minut miało lub wciąż ma 20 składów (8 dalekobieżnych i 12 regionalnych), czyli ok. 1 proc. dzisiejszych połączeń. Poza rejonem Ostrowa Wielkopolskiego nie występują istotne problemy związane z oblodzeniem sieci trakcyjnej. Dzisiaj skierowano w ten obszar 5 dodatkowych pociągów sieciowych.

Pełna treść komunikatu - tutaj

Godz. 13:15 - Tabela z ilością pociągów odwołanych i w skróconej relacji na 22.01.2014 w godz. 12-24
(plik PDF, ok. 120 KB)Godz. 11:25 - Pociągi elektryczne wracają na odcinek Sieradz – Zduńska Wola
Udrożniony został jeden tor na linii kolejowej łączącej Łódź z Ostrowem Wielkopolskim na odcinku z Sieradza do Zduńskiej Woli (woj. łódzkie), na której ze względu na oblodzenie sieci trakcyjnej wprowadzono zastępczą komunikację autobusową. Wkrótce pojawią się na nim pierwsze pociągi elektryczne. Na drugim torze od rana pracują służby techniczne. Jego udrożnienie ma nastąpić jeszcze dzisiaj.
Godz. 11:00 - Gdzie szukać informacji – przypominamy:Pasażerowie mogą otrzymać bieżącą informację o aktualnej sytuacji bezpośrednio od drużyn konduktorskich, mobilnych informatorów rozmieszczonych na najważniejszych na dworcach, a także w Internecie:

- na specjalnej mapie stworzonej w ramach serwisu www.rozklad-pkp.pl
- na witrynie www.plk-sa.pl znaleźć można aktualne komunikaty prasowe dotyczące sytuacji w ruchu kolejowym

- Informacje o punktualności pociągów (maja one charakter orientacyjny):

    www.rozklad-pkp.pl (należy wybrać relację pociągu)
    infopasazer.intercity.pl (wg stacji przyjazdu i odjazdu).

- aplikacje mobilne – rozkłady jazdy pociągów:
    Bilkom (wszyscy przewoźnicy)
    IC Mobile Navigator (połączenia PKP Intercity)
    Rozkład Kolejowy

Godz. 9:50 - Inną trasą w tym samym czasie
Przypominamy, że w celu odciążenia trudnej sytuacji eksploatacyjnej na liniach zbiegających się w Ostrowie Wielkopolskim, w nocy z 22 na 23 stycznia wybrane pociągi na odcinku Poznań – Katowice/Wrocław zostaną skierowane na trasy okrężne przez Rawicz, Leszno. Zmiana trasy nie wpłynie na czas przejazdu tych pociągów, natomiast na pominiętych odcinkach zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza.
Poniżej lista pociągów TLK, których trasa uległa zmianie:

1) TLK 38200/1 „Przemyślanin” rel. Przemyśl Gł. (odjazd 17:18) – Szczecin Gł. (przyjazd 9:14) - na odcinku Katowice - Poznań Główny kursuje przez Opole - Wrocław Główny - Leszno zamiast przez Kluczbork - Ostrów Wielkopolski
2) TLK 83200/1 „Przemyślanin” rel. Szczecin Gł. (odjazd 19:27) – Przemyśl Gł. (przyjazd 11:59) - na odcinku Poznań Główny - Katowice kursuje przez Leszno - Wrocław - Opole zamiast przez Ostrów Wielkopolski - Kluczbork
3) TLK 38204/5 „Uznam” rel. Kraków Gł. (odjazd 18:31) – Świnoujście (przyjazd 8:21) - na odcinku Wrocław Główny - Poznań Główny kursował będzie przez Rawicz - Leszno - Kościan zamiast przez Ostrów Wielkopolski
4) TLK 83204/5 „Uznam” rel. Świnoujście (odjazd 20:37) – Kraków Gł. (przyjazd 10:37) - na odcinku Poznań Główny - Wrocław Główny kursuje przez Kościan - Leszno - Rawicz zamiast przez Ostrów Wielkopolski
5) TLK 56200/1 „Rozewie” rel. Gdynia Gł. (odjazd 22:30) – Wrocław Gł. (przyjazd 6:07) - kursował będzie na odcinku Poznań Główny - Wrocław Główny przez Kościan - Leszno - Rawicz, zamiast przez Ostrów Wielkopolski
6) TLK 65201/0 „Rozewie” rel. Wrocław Gł. (odjazd 0:05) – Gdynia Gł. (przyjazd 7:49) - na odcinku Wrocław Główny - Poznań Główny kursował będzie przez Rawicz - Leszno - Kościan, zamiast przez Ostrów Wielkopolski
Godz. 9:15 - Aktualna informacja pasażerska na dworcach
W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, 40 dworców kolejowych zostało udostępnionych dla podróżnych całodobowo. Na wszystkich wytypowanych obiektach wydawane są ciepłe napoje i przekąski dla podróżnych. Wczoraj w Ostrowie Wielkopolskim wydano kilkaset ciepłych posiłków. Dla pasażerów dostępna jest również informacja megafonowa, aktualne informacje dotyczące opóźnień posiadają również pracownicy kas. Na największych dworcach - Szczecin Gł., Gdańsk Gł., Katowice, Kraków, Poznań, Wrocław, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Łódź Kaliska – pojawią się również informatorzy mobilni.

Godz. 7:50 - Lista pociągów odwołanych w dniu 22 stycznia


W celu utrzymania przepustowości szlaków, na których wystąpiły ograniczenia w wyniku oblodzenia sieci, dzisiaj zostało odwołanych 18 pociągów regionalnych pełnej relacji, 5 pociągów w części trasy, a dla 12 pociągów zapewniono zastępczą komunikację autobusową. Tabela z listą odwołanych pociągów regionalnych (plik PDF, ok. 130 KB).

22.01.2014 - Godz. 7:10 - Komunikat PKP PLK SA - "Spokojna noc na kolei"


W nocy z wtorku na środę 22 stycznia do prac związanych z utrzymaniem ruchu kolejowego Polskie Linie Kolejowe zaangażowały 52 lokomotywy i 74 pociągi sieciowe, które patrolowały łącznie 3500 km linii i zapewniły przejezdność sieci trakcyjnej w całym kraju. W okolicach Ostrowa Wielkopolskiego usunięto lód z ponad 100 km sieci trakcyjnej.

Obecnie we wszystkich województwach poza częścią wielkopolskiego pociągi kursują zgodnie z rozkładem. Od północy w całym kraju odnotowano 35 utrudnień, w tym 11 związanych z oblodzeniem sieci trakcyjnej. Na 660 uruchomionych do 6 godz. pociągów opóźnienia powyżej 60 minut odnotowały  2 pociągi dalekobieżne.

Pełna treść komunikatu - tutaj

----------------------------------------------------------------------------------------------

Godz. 22:20 - Aktualna sytuacja na kolei
Do godz. 22.00 nie wystąpiły nowe utrudnienia na sieci kolejowej wywołane oblodzeniem sieci trakcyjnej. Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego. W nocy z wtorku na środę nad utrzymaniem przejezdności linii kolejowych w całym kraju czuwać będzie niemal 50 lokomotyw osłonowych oraz 74 pociągi sieciowe. Dodatkowo w gotowości pozostaje 176 zespołów technicznych do szybkiego usuwania awarii i usterek. Sytuacja na sieci jest pod stałym nadzorem i kontrolą specjalnych sztabów powołanych w PKP PLK.

W celu utrzymania przepustowości szlaków, na których wystąpiły ograniczenia w wyniku oblodzenia sieci jutro brane pod uwagę jest odwołanie 16 pociągów regionalnych w pełnej relacji oraz dwóch pociągów w części trasy. Utrzymana będzie także komunikacja autobusowa w zastępstwie pociągów regionalnych na odcinku Sieradz – Zduńska Wola.

Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację liczba odwołanych pociągów może ulec zmianie. Pasażerów prosimy o  uważne obserwowanie zmian w rozkładzie jazdy.

Godz. 21:15 - Niższe ryzyko oblodzenia sieci trakcyjnej w wielkopolskim
Na terenie województwa wielkopolskiego, gdzie wystąpiły dziś największe utrudnienia związane z oblodzeniem sieci trakcyjnej, istotnie zmalało ryzyko wystąpienia opadów marznącego deszczu lub mżawki powodujących oblodzenie sieci trakcyjnej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Morskiej odwołał na tym terenie najwyższy (III) stopień zagrożenia meteorologicznego.

Godz. 20:30
- Komunikat prasowy PKP PLK S.A. - "Coraz mniej opóźnionych pociągów".

Do godz. 20.00 na sieci kolejowej w całym kraju nie pojawiły się żadne nowe utrudnienia związane z oblodzeniem sieci trakcyjnej. W ciągu ostatnich trzech godzin prawie o połowę zmniejszyła się liczba pociągów opóźnionych o ponad 120 minut. Łącznie na 4000 pociągów pasażerskich, które dzisiaj wyjechały w trasę, 138 miało opóźnienia powyżej 60 minut. Oznacza to, że poważne utrudnienia dotyczyły pasażerów nieco ponad 3 proc. połączeń kolejowych na terenie całego kraju.

Pełna treść komunikatu - tutaj
Godz. 19:50 - Informatorzy mobilni na dworcach
Więcej informacji na dworcach.
W związku z utrzymującymi się niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi na 10 najważniejszych dworcach kolejowych, poza tradycyjną informacją, pasażerowie korzystać mogą z dodatkowego wsparcia informatorów mobilnych.
Lista dworców z informatorami:
Szczecin Gł.
Gdańsk Gł.
Katowice
Kraków Gł.
Poznań Gł.
Wrocław Gł.
Warszawa Centralna
Warszawa Zachodnia
Warszawa Wschodnia
Łódź Kaliska

Poza informacją o możliwych utrudnieniach w kursowaniu pociągów, informatorzy wyjaśnią pasażerom jak wymienić lub oddać bilet, jak złożyć reklamację lub wskażą peron z jakiego odjeżdża pociąg.

Dodatkowa akcja informacyjna planowana jest do 26 stycznia.

Godz. 19:20 - Komunikat PKP Intercity
W ramach analizy mijającego dnia PKP Intercity podjęło decyzję, że pasażerowie pociągów TLK, które miały dziś największe opóźnienie, otrzymają darmowy bilet na inny pociąg.
 
Uproszczona procedura rozpatrywania reklamacji pasażerów z opóźnionych pociągów dotyczy:
- pociągów Express Intercity (EIC) kursujących 20 i 21 stycznia br. (podniesiono wartość rekompensat z 50 na 100% w przypadku opóźnienia wynoszącego min. 2 godziny);
- pociągów TLK 16201 Karkonosze i TLK 56200 Rozewie kursujących 20 stycznia br. (nieodpłatny bilet dla wszystkich poszkodowanych pasażerów z tych pociągów);
- oraz dodatkowo pociągów TLK Wiking 48100 i TLK Przemyślanin 38200 kursujących w nocy z 20/21 stycznia br. (nieodpłatny bilet dla wszystkich poszkodowanych pasażerów z tych pociągów).
 
Przypominamy, że:
 
• Wnioski klientów, którzy doświadczyli niedogodności w związku z opóźnionymi pociągami są rozpatrywane priorytetowo, w pierwszej kolejności. Zgłoszenia wniosków: Kasy PKP Intercity, Centra Obsługi Klienta, pismo klienta pocztą na adres centrali (ul. Żelazna 59A, 00-848 Warszawa) lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w przypadku biletu internetowego).
• Wniosek może zawierać jedynie oryginał biletu (w przypadku wystawionego w kasie) lub nr biletu internetowego. Prosimy również o podanie danych adresowych w celu przekazania nieodpłatnego biletu PKP Intercity.

Godz. 18:15 - Aktualna sytuacja na kolei


Do godz. 18 nie pojawiły się żadne nowe problemy związane z oblodzeniem sieci trakcyjnej. Jedynym obszarem, w którym występują utrudnienia z tego powodu jest rejon Ostrowa Wielkopolskiego. W celu odciążenia trudnej sytuacji eksploatacyjnej na liniach zbiegających się w tej miejscowości drogą okrężną skierowano 5 pociągów TLK uruchamianych przez PKP Intercity.

Aktualnie do minimalizowania skutków oblodzenia sieci zatrudnione są 47 lokomotywy osłonowe oraz 20 pociągów sieciowych. W PKP PLK pracują sztaby kryzysowe monitorujące na bieżąco rozwój sytuacji. Na sieci PKP PLK w stałej gotowości znajduje się 176 zespołów szybkiego usuwania usterek i awarii, oraz 76 pociągi sieciowe.

Godz. 17:35 - Komunikat prasowy PKP PLK SA - "Poprawia się sytuacja na kolei"
Sytuacja związana z trudnymi warunkami atmosferycznymi na sieci kolejowej ulega systematycznej  poprawie. Mimo lokalnych utrudnień, cała sieć kolejowa jest przejezdna, a opóźnione pociągi docierają do stacji docelowych. Poważne opóźnienia dotyczyły ok. 3% z ponad 3271 pociągów, które dziś wyjechały w trasę.

Pełna treść komunikatu - tutaj

Godz. 16:00 - PKP Intercity: zwrot biletów bez potrąceń
Wszyscy podróżni, którzy kupili bilet w przedsprzedaży i chcą zrezygnować z przejazdów pociągami PKP Intercity mogą dokonać zwrotu biletu bez potrąceń.

Godz. 14:55 - Kursowanie pociągów w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego
Do czasu odwołania kursowania pociągów regionalnych w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego pociągi TLK kursujące na tych trasach zatrzymują się na wszystkich stacjach, również tych mniejszych. Pasażerowie z pociągów regionalnych, z biletami regionalnymi, korzystają z pociągów PKP Intercity.

Godz. 14:50 - Naprawiono zerwaną sieć trakcyjną w Lesznie


Służby techniczne skutecznie naprawiły zerwaną sieć trakcyjną w Lesznie. Wznowiono ruch pociągów na linii nr 271 łączącej Wrocław z Poznaniem.

Godz. 14:35 - Przywrócono rozkładowy ruch pociągów na linii Warszawa Zachodnia – Pruszków

Przywrócono rozkładowy ruch pociągów na linii Warszawa Zachodnia – Pruszków po defekcie pociągu Kolei Mazowieckich relacji Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Wschodnia.

Godz. 14:20 - PKP Intercity: wdrożono uproszczoną procedurę rozpatrywania reklamacji (aktualizacja) pasażerów opóźnionych pociągów
- Express Intercity - kursujących 20 i 21 stycznia br. - podniesiono wartość rekompensat z 50 na 100% w przypadku opóźnienia wynoszącego min. 2 godziny.

- TLK 16201 Karkonosze, TLK 56200 Rozewie - kursujących 20 stycznia br. - darmowy bilet dla wszystkich poszkodowanych pasażerów z tych pociągów.
 
• Wnioski klientów, którzy doświadczyli niedogodności w związku z opóźnionymi pociągami są rozpatrywane priorytetowo, w pierwszej kolejności. Zgłoszenia wniosków: Kasy własne PKP Intercity, Centra Obsługi Klienta, pismo klienta pocztą na adres centrali (ul. Żelazna 59A, 00-848 Warszawa) lub mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w przypadku biletu internetowego).
• Wniosek może zawierać jedynie oryginał biletu (w przypadku wystawionego w kasie) lub nr biletu internetowego. Prosimy również o podanie danych adresowych w celu przekazania darmowego biletu PKP Intercity.

Godz. 14:15 - Od godz. 14:06 wznowiono ruch na linii 355 Sośnie Ostrowskie - Międzybórz Sycowski

Godz. 14:10 - Aktualna sytuacja w ruchu kolejowym
Do godz. 14 w trasę wyjechało ok. 2 tys. pociągów. Aktualnie opóźnionych powyżej 60 minut jest 35 pociągów, a 23 pociągi są opóźnione ponad 120 minut.

Godz. 14:05 - Informatorzy mobilni na dworcach kolejowych
Jak już informowaliśmy, pasażerom na wybranych dworcach kolejowych pomagają informatorzy mobilni: Katowice, Kraków, Poznań, Wrocław, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Łódź Kaliska, Szczecin Gł., Gdańsk Gł.
Godz. 13:55 - Bezpłatne posiłki na stacji Ostrów Wielkopolski
Na stacji kolejowej Ostrów Wielkopolski wydawane są na bieżąco pasażerom opóźnionych pociągów bezpłatne posiłki. Do tej pory wydano ich kilkaset.

Godz. 13:45 - Awaria sieci trakcyjnej w Lesznie


Po godz. 13 w Lesznie na linii łączącej Wrocław z Poznaniem doszło do awarii sieci trakcyjnej wskutek oblodzenia. W tej chwili linia jest nieprzejezdna. Na miejsce już dojechały służby techniczne z Bojanowa.

Godz. 13:25 - Około godz. 13 zerwana sieć trakcyjna w okolicach stacji Grabowno Wielkie

Ok. godz.13.00 w miejscowości Sośnie Ostrowskie na linii kolejowej nr 355  łączącej stację Ostrów Wielkopolski ze stacją Grabowno Wielkie przed pociągiem „Śnieżka” relacji Warszawa Wschodnia – Jelenia Góra przewróciło się drzewo zrywając sieć trakcyjną. Na miejsce już jedzie zespół techniczny do szybkiego usuwania awarii z Ostrowa Wlkp.

Godz. 12:55 - Informacja PKP Intercity odnośnie skierowania wybranych pociągów na drogi okrężne w dniu 21/22 stycznia br.

W dniu 21/22 stycznia 2014 roku następujące pociągi TLK spółki "PKP Intercity" S.A. skierowane zostaną częściowo drogą okrężną:
- TLK 65201 relacji Wrocław Główny(odj. 0.05) - Gdynia Główna (przyj. 7.49) na odcinku Wrocław Główny - Poznań Główny kursował będzie przez Rawicz - Leszno - Kościan, zamiast przez Ostrów Wielkopolski
- TLK 56200 relacji Gdynia Główna (odj. 22.30) - Wrocław Główny (przyj. 6.07) kursował będzie na odcinku Poznań Główny - Wrocław Główny przez Kościan - Leszno - Rawicz zamiast przez Ostrów Wielkopolski
- TLK 38205 relacji Kraków Główny (odj. 18.31) - Świnoujście (przyj. 8.21) na odcinku Wrocław Główny - Poznań Główny kursował będzie przez Rawicz - Leszno - Kościan zamiast przez Ostrów Wlkp
- TLK 83204 relacji Świnoujście (odj. 20.37) - Kraków Główny (przyj 10.37) na odcinku Poznań Główny - Wrocław Główny kursuje przez Kościan - Leszno - Rawicz zamiast przez Ostrów Wlkp
- TLK 38201 relacji Przemyśl (odj. 17.18) - Szczecin Główny (przyj. 9.14) na odcinku Katowice - Poznań Główny kursuje przez Opole - Wrocław Główny - Leszno zamiast przez Kluczbork - Ostrów Wlkp
- TLK 83200 relacji Szczecin Główny (odj. 19.27) - Przemyśl (przyj 11.59) na odcinku Poznań Główny - Katowice kursuje przez Leszno - Wrocław - Opole zamiast przez Ostrów Wlkp - Kluczbork.
Na fragmentach trasy pociągów objętych zmianami "PKP Intercity" S.A. uruchomi komunikację zastępczą autobusową.

Godz. 12:15 - Aktualna sytuacja w ruchu kolejowym na godz. 12:00

Dzisiaj do godz. 12.00 w trasę wyjechało 1656 pociągów. Aktualnie opóźnienie powyżej 120 minut ma 18 składów. Odwołanych zostało 59 pociągów regionalnych.

W dalszym ciągu najtrudniejsza sytuacja występuje w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego. Na liniach nr 355 na odcinku Ostrów Wlkp. – Grabowno Wielkie, nr 272 na odcinku Jarocin – Ostrów Wlkp. – Słupia i na odcinku Grabowno – Krotoszyn – Jarocin, a także linii nr 14 na odcinku Zduńska Wola – Ostrów Wlkp. pociągi przeciągane są trakcją spalinową. Również na linii 25 na odcinku Skarżysko Kamienna – Stalowa Wola Rozwadów kursują wyłącznie lokomotywy spalinowe.

Obecnie przy minimalizowaniu skutków oblodzeni sieci pracuje 59 lokomotyw osłonowych (44 spalinowe i 15 elektrycznych) oraz 20 pociągów sieciowych. Dodatkowo w stałej gotowości znajduje się 176 zespołów technicznych do szybkiego usuwania usterek i awarii. W PKP PLK pracują sztaby kryzysowe monitorujące na bieżąco rozwój sytuacji.

Godz. 11:55 - 40 dworców udostępnionych całodobowo oraz pomoc informatorów mobilnych

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, 40 dworców kolejowych zostało udostępnionych dla podróżnych całodobowo. Na wszystkich wytypowanych obiektach wydawane są ciepłe napoje i przekąski dla podróżnych. Dla pasażerów dostępna jest również informacja megafonowa. Na największych dworcach - Szczecin Gł., Gdańsk Gł., Katowice, Kraków, Poznań, Wrocław, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Łódź Kaliska – pojawią się również informatorzy mobilni.

Godz. 11:50 - Komunikat prasowy Grupy PKP

Komunikat Grupy PKP dotyczący aktualnej sytuacji i stanu przygotowań

----------------------------------------------------------------------------

W związku z warunkami pogodowymi i możliwościami wystąpienia utrudnień w ruchu kolejowym, podajemy źródła gdzie znaleźć można informacje dotyczące aktualnej sytuacji:

Informacje o sytuacji w ruchu kolejowym:

    Informacje o aktualnej sytuacji w ruchu kolejowym znaleźć można na specjalnej mapie stworzonej w ramach serwisu www.rozklad-pkp.pl
    Na witrynie www.plk-sa.pl znaleźć można aktualne komunikaty prasowe dotyczące sytuacji w ruchu kolejowym

Informacje o punktualności pociągów (maja one charakter orientacyjny):

    www.rozklad-pkp.pl (należy wybrać relację pociągu)
    infopasazer.intercity.pl (wg stacji przyjazdu i odjazdu).

Aplikacje mobilne:
W ramach Grupy PKP funkcjonują trzy aplikacje mobilne związane z wyszukiwaniem połączeń kolejowych

    Bilkom (wszyscy przewoźnicy)
    IC Mobile Navigator (połączenia PKP Intercity)
    Rozkład Kolejowy