Czy wiesz, że w Polsce w 2018 roku zaledwie 37 proc. badanych osób zadeklarowało przeczytanie jednej książki w ciągu roku? Dlatego postanowiliśmy przyłączyć się do międzynarodowego ruchu bookcrossingowego. Naszym celem jest promocja czytelnictwa wśród pracowników spółek Grupy PKP i podróżnych.
Biblioteka Narodowa od 1992 roku publikuje wyniki badań „Stan czytelnictwa w Polsce”. Dane za ubiegły rok nie są zadowalające. Społeczeństwo nie czyta, a młodsze pokolenie częściej konsumuje treści wizualne, szczególnie w mediach społecznościowych. Fundacja chcąc wyjść naprzeciw temu problemowi zorganizowała w swojej siedzibie przestrzeń Bookcrossingu – miejsce wymiany książek, gdzie można bezpłatnie wypożyczyć lub zostawić dla innych przeczytaną książkę. Ma to być swoista zachęta do czytania.
Co to jest Bookcrossing?
To idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych, tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by każdy mógł je wziąć, przeczytać i przekazać dalej. Pomysł zrodził się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Miał ambitne plany, bowiem chciał zarazić swoim pomysłem cały świat. Co, po 18 latach można śmiało potwierdzić, że osiągnął swój cel.
Bookcrossing w Polsce
Dwa lata po sukcesie w USA. Polska przystąpiła do realizacji projektu wymiany książek. Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi. Swój wkład w rozwój bookcrossingu mają również kolejarze. Od 2013 roku akcja bookcrossingu pod nazwą „Książka w podróży" prowadzona jest na dworcach kolejowych w Polsce. Pasażerowie mogą wziąć darmową lekturę do pociągu z 11 punktów „InfoDworzec”. O tym projekcie można dowiedzieć się więcej na: www.pkp.pl/pl/dworce/bookcrossing
Lokalizacje istniejących InfoDworców
Zachęcamy kolejarzy do czytania
- „Czytam i lubię to robić w każdej, wolnej chwili. Zabieram książki do pociągu, czytam na urlopie, praktycznie zawsze mam coś drukowanego w torebce. Swoją pasją chciałabym zarazić innych. Mam wielu znajomych, również kolejarzy, którzy chętnie dzielą się książkami z innymi.” – przyznaje Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP.
Głęboko wierzymy w sens takich działań, dlatego też Fundacja Grupy PKP stworzyła taką przestrzeń w swojej siedzibie przy ulicy Szczęśliwickiej 62 w Warszawie. Książki możecie zabrać i również przynieść do nas. W holu, tuż przed samym wejściem ustawiliśmy półki z książkami. W związku z tym serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, miłośników literatury oraz tych, którzy chcieliby podzielić się swoimi książkami z innymi.
Być może to właśnie w Waszym miejscu pracy stworzymy wspólnie kolejną strefę wymiany książek?
Piszcie na naszym profilu na FB: www.facebook.com/FundacjaGrupyPKP lub poprzez adres e-mail:
Fundacja Grupy PKP