Już niebawem będziemy obchodzić Europejski Dzień Maszynisty. W imieniu Stacji Muzeum zapraszamy 15 września na uroczyste świętowanie Dnia Maszynisty w Warszawie.

Europejski Dzień Maszynisty przypada co roku 16 września. Stacja Muzeum postanowiła przygotować dzień wcześniej główne obchody tego szczególnego dnia. Spędźmy najbliższą niedzielę razem!

Atrakcje dla małych i dużych

15 września, już od godz. 10.30 będzie można odbyć pierwszą 15-minutową jazdę w symulatorze lokomotywy elektrycznej EU07. Kolejne przejażdżki w symulatorze będą realizowane, aż do godziny 17.00. Nie ma potrzeby dokonywania wcześniejszych rezerwacji, więc można swobodnie przyjść i udać się w niecodzienną podróż.

Co jeszcze nas czeka?

Przejażdżki kolejką parkową, zwiedzanie wnętrz wagonów: salonowego serii Ashx (tzw. Salonka Bieruta), artyleryjskiego, bagażowo-pocztowego serii Fg i pasażerskiego serii BCi-29 (dawnej Izby Pamięci Stacji Warszawa Szczęśliwice). O godzinie 13:00 odbędzie się ogłoszenie wyników III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Maszynista - Praca i jego pasje” i wernisaż prac konkursowych w Galerii Wagon. Przypominamy, że Fundacja Grupy PKP była głównym partnerem konkursu.

Wstęp: bilet normalny: 12 zł, bilet ulgowy: 6 zł, dzieci do lat 7: wstęp wolny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Stacji Muzeum: www.stacjamuzeum.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku: www.facebook.com/events/411116786181059.

***

Zawód maszynisty na ziemiach polskich istnieje ponad 170 lat. Pierwszy, polski związek zawodowy maszynistów powstał już w 1919 roku, a pierwszym maszynistą był Leon Miastowski, który w 1844 roku jako pierwszy na ziemiach polskich poprowadził parowóz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Pierwsze obchody Dnia Maszynisty w Polsce odbyły się w 1996 roku w Czerwieńsku. Inicjatorem święta jest organizacja „Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE” zrzeszającą wiele tysięcy maszynistów z Belgi, Bułgarii, Czech, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Serbii, Słowacji Włoch i Węgier.

Fundacja Grupy PKP