„Kolej na relaks. Sport i turystyka w życiu kolejarzy” – to tytuł wystawy czasowej, którą od 25 listopada 2020 r. można obejrzeć w Muzeum Turystyki i Sportu w Warszawie. Fundacja Grupy PKP objęła wydarzenie honorowym patronatem.

 – Dokładamy wszelkich starań, aby dbać o dziedzictwo kolejowe w przeróżnych aspektach. Sport i turystyka w życiu kolejarzy to fragment historii, który być może nie jest zbyt często przypominany. Tym bardziej cieszymy się, że Muzeum Turystyki i Sportu zechciało przygotować ekspozycję, która zaprezentuje tę sferę działalności naszych koleżanek i kolegów – mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Wystawa „Kolej na relaks. Sport i turystyka w życiu kolejarzy” prezentuje bogate dziedzictwo środowiska kolejarskiego w obszarze kultury fizycznej, turystyki i sportu wyczynowego. Organizatorzy postanowili przypomnieć m.in. powstawanie pierwszych klubów kolejarskich takich jak Olsza Kraków, która w przyszłym roku obchodzić będzie stulecie istnienia czy początki Zrzeszenia Branżowego „Kolejarz” oraz Federacji Sportowej „Kolejarz”. Nie zabraknie też prezentacji sylwetek gwiazd sportu – m.in. utytułowanego żużlowca Jerzego Szczakiela, mistrza świata w saneczkarstwie Jerzego Wojnara czy multimedalisty w sportach motorowodnych Waldemara Marszałka.

Twórcy wystawy zaznaczają, że równie silnie jak w sport wyczynowy, kolejarze angażowali się w sport amatorski. Dlatego też część ekspozycji poświęcono zawodom sportowym szkół kolejarskich oraz kolejarskim mistrzostwom Polski w takich dyscyplinach jak m.in. piłka nożna, piłka siatkowa, lekkoatletyka czy szachy.

Dopełnieniem obrazu historii fizycznej aktywności kolejarzy pozostaje turystyka. Wśród muzealnych eksponatów udało się zgromadzić pamiątki związane z rajdami pieszymi, rowerowymi czy kajakowymi, ale także z wyprawami wysokogórskimi oraz imprezami dla… wędkarzy i grzybiarzy.

Wernisaż „Kolej na relaks. Sport i turystyka w życiu kolejarzy” odbędzie się w Święto Kolejarzy, czyli 25 listopada 2020 r., o godz. 12:00 w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Ze względu na sytuację epidemiologiczną bezpośrednio w wydarzeniu może wziąć udział ograniczona liczba osób, natomiast wszyscy chętni mogą obejrzeć transmisję wernisażu na portalu Facebook (link:  https://www.facebook.com/events/2709491132638855).

Fundacja Grupy PKP

Wydarzenie FB Kolej na relaks