17 ofiar śmiertelnych, 9 osób ciężko rannych – to statystyki 66 wypadków i kolizji, do których doszło od początku tego roku na przejazdach kolejowo-drogowych. Najczęstsza przyczyna tych dramatycznych wydarzeń? Brak przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. O tym, jak postępować w obrębie przejazdów, by uniknąć groźnych sytuacji, informuje Fundacja Grupy PKP w swojej akcji edukacyjnej.

Letnie miesiące to okres, w którym osoby pracujące rozpoczynają długo wyczekiwany sezon urlopowy, a dzieci wakacje. Już niebawem zaczną się rodzinne wyjazdy na wypoczynek, co oznacza zwiększony ruch na drogach w całej Polsce, w tym również w miejscach szczególnie wysokiego ryzyka – przejazdach kolejowo-drogowych – przy których należy zachować zwiększoną ostrożność.

Jest to zatem doskonały moment, by zwrócić uwagę nie tylko kierowców, ale również pasażerów, na to, jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa w pobliżu przejazdów, a przede wszystkim na to, że należy tych reguł przestrzegać, by dotrzeć do wyznaczonego celu. Naprzeciw wychodzi Fundacja Grupy PKP, która rozpoczyna akcję edukacyjną w swoich mediach społecznościowych. W każdy poniedziałek na fundacyjnym Facebooku oraz Twitterze, będzie publikowana grafika wraz z opisem, wskazująca uczestnikom ruchu drogowego, jak należy zachowywać się lub czego się wystrzegać w momencie zbliżania się do przejazdu.

bezpieczestwo na parzejazdach final 04 okadka

­– Znajomość zasad bezpieczeństwa, ich przestrzeganie, a także ostrożność i poczucie odpowiedzialności za siebie oraz innych – to klucz do tego, by uniknąć nieszczęścia. Każdego roku na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń. Wynikają one najczęściej z ignorancji, pośpiechu i braku rozsądku u kierujących samochodami. Dlatego Fundacja Grupy PKP podejmuje inicjatywy, których celem jest wskazywanie i upowszechnianie wśród kierowców właściwych postaw. Wspomniane grafiki są do tego świetnym narzędziem. W atrakcyjny, jasny i czytelny sposób podpowiadają, co robić, by nie spowodować zagrożenia ­– podkreśla Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Fundacja regularnie bierze również udział w pracach międzynarodowych grup roboczych, a także współpracuje z instytucjami oraz organizacjami z sektora kolejowego działającymi na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Do głównych obszarów w podejmowanej przez Fundację Grupy PKP działalności społecznej i dobroczynnej należy także realizacja i wsparcie projektów zwiększających świadomość na temat bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego. Tegoroczna akcja edukacyjna jest kolejnym z działań, które mają za zadanie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Fundacja Grupy PKP