W najbliższą sobotę – 1 kwietnia o godz. 10.00 w Niepokalanowie – odbędą się uroczystości upamiętniające dr Janinę Fetlińską. Senator RP, która swoje życie poświęciła pracy dla drugiego człowieka, była jedną z ofiar w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Mszy świętej będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. kanonik Zbigniew Adamkowski, proboszcz parafii pw. Św. Józefa w Ciechanowie.

Za przygotowanie obchodów od lat odpowiada Komitet Organizacyjny na czele z Maciejem Małeckim, Wiceministrem Aktywów Państwowych i Posłem na Sejm RP, oraz Alicją Adwent z Instytutu im. Filipa Adwenta, wdową po europośle Filipie Adwencie. W tym roku do grona organizatorów dołączyła także Fundacja Grupy PKP, reprezentowana przez Katarzynę Kucharek, Prezes Zarządu.

– Jak co roku w kwietniu upamiętniamy śp. Janinę Fetlińską, senator RP, która swoim życiem pokazywała, jak służyć Polsce i innym ludziom. Razem z nami będą obecni najbliżsi śp. senator – mąż Włodzimierz i syn Bartosz. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i teraz, poprzez modlitwę i uczestnictwo w uroczystej Mszy św. swoją pamięcią otoczymy również prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pierwszą damę Marię Kaczyńską oraz pozostałe osoby, które 13 lat temu udały się do Rosji, by oddać hołd pomordowanym polskim oficerom – zaznacza Maciej Małecki.

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy nabożeństwa złożą kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Ostatnim etapem uroczystości będzie spotkanie okolicznościowe w sali św. Bonawentury.

obchody

Janina Fetlińska była jednym z najbardziej aktywnych i pracowitych senatorów VI i VII kadencji. W wyborach 2007 r. uzyskała ogromną liczbę ponad 103 tys. głosów. W 1986 roku jako pierwsza w Polsce pielęgniarka uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa. „Przez miłość do ludzi zostałam pielęgniarką” – mówiła Janina Fetlińska o wyborze drogi życiowej.

Senator była również Dyrektorem Biura Ciechanowskiego Konsorcjum Zdrowia oraz pierwszym Prezesem Stowarzyszenia Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce. Tworzyła samorząd pielęgniarski na Mazowszu. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów i prac naukowych z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego. Zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Z inicjatywy ministra Macieja Maleckiego w 2019r. ukazał się album biograficzny: Janina Fetlińska. Pielęgniarka. Społecznik. Senator 1952-2010.