Dworzec Opole

 

Lokalizacja

 

Dojazd

 

TAXI

 

Ładowanie

 

Kasy

 

Bagaże

 

Usługi

 

WC

 

Informacje

 

Historia

 

Mapa dworca

WiFi

Adres: 46-020 Opole ul. Krakowska 48
Godziny otwarcia dworca: całodobowo

 

 Lokalizacja

Dworzec Opole Główne znajduje się w centrum miasta, 800 m od Opolskiego Rynku, 1000 m od Narodowego Centrum Polskiej Piosenki (amfiteatr) i Muzeum Polskiej Piosenki, 1200m od ZOO.

Dworzec Opole Główne jest pierwszym przystankiem na turystycznej trasie festiwalowej.

 Dojazd

Uwaga!

Z dniem 1 lutego br. w związku z realizacja zadania „Przebudowa placu dworcowego” (zadanie realizowane przez Miasto Opole) nastąpi zmiana organizacja ruchu przy dworcu Opole Główne.

Plac przed dworcem zostanie zamknięty dla podróżnych i pojazdów.
Dojście do dworca zapewnione będzie od strony ul. Krakowskiej oraz od strony ul. Armii Krajowej – Centrum Przesiadkowe dworzec autobusowy
Dojazd do dworca jedynie dla samochodów uprzywilejowanych
Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych dostępne będą na parkingu PKP Mobility
Najbliższy postój taxi przy Centrum Przesiadkowym.

W związku z budową centrum przesiadkowego Opole Główne, zmianie uległa organizacja ruchu i przystanków autobusowych w obszarze dworca kolejowego. Prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji o przystankach autobusowych na stronie MZD i MZK Opole. Mapa - zmiany organizacji ruchu wokół dworca

Parking
Dworzec Opole Główne zapewnia 68 miejsc parkingowych bezpośrednio przed budynkiem dworca. Opłata 4,00 zł za pierwszą godzinę. Możliwość wykupienia abonamentu dobowego w wysokości 45,00 zł oraz miesięcznego w wysokości 240,00 zł. Więcej informacji


 TAXI

Postój TAXI znajduje się po prawej stronie od wyjścia głównego z dworca. W bezpośrednim otoczeniu dworca można znaleźć  jeszcze dwa postoje TAXI.

 Stacja ładowania

Stacje ładowania PKP Mobility są płatne 1,25zł/kWh lub 1zł/kWh z kodem Bilkom (przy zakupie biletów). Szczegóły: https://pkp.pl/pl/dworce/pkpmobility/stacje-ladowania

 Kasy

Kasy znajdują się w budynku głównym na poz. 0.

Biletomaty – czynne od 1:00 do 24:00 znajdują się na peronie I.

 Bagaże

Skrytki bagażowe – czynne całodobowo w holu głównym dworca.

 Usługi

Na terenie dworca znajdują się sklep spożywczy, księgarnia, prasa i książka, bar,  restauracja i kwiaciarnia oraz bankomaty:  PKO BP w budynku wejściowym, PLANET CASH w budynku głównym - dostępne całodobowo.

 WC

Toalety czynne całodobowo znajdują się:

  • na poz. – 1 przy tunelu, toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych, przewijak dla dzieci
  • w budynku FRONT wejście od strony parkingu,
  • na peronie I, toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych

Wszystkie toalety płatne - opłata 2,50 zł

Dodatkowo w toaletach na poz. -1 znajdują się prysznice, opłata 10 zł

 Informacje dla osób z ograniczoną mobilnością

Zobacz jakie udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością zapewniamy na naszym dworcu.

 Historia

Budowę dwóch budynków dworcowych połączonych tunelami, podobnie jak przebudowę całego węzła kolejowego w Opolu, zaplanowano w 1890 roku. Budynki zaprojektowane zostały w stylu niemieckiego neorenesansu, zbudowane z czerwonej cegły, wykończone elementami z piaskowca oraz czarną dachówką. Gmach kasowy wykończono wewnątrz białą cegłą klinkierową oraz bogatą stolarką. Głównym projektantem obu budynków był Paul Thoemer. Budowę rozpoczęto w 1898 roku, zakończono natomiast w maju 1900 roku. Była ona bardzo drogim przedsięwzięciem. Równocześnie z częścią naziemną zbudowano część podziemną – 4 tunele ułatwiające transport pasażerów i towarów:

  1. Tunel dla podróżnych, łączący budynek wejściowy z budynkiem kasowym.
  2. Przejście podziemne dla podróżnych, łączące perony nr 1 i 2.
  3. Tunel towarowy, łączący jeden z lokali przy budynku wejściowym z magazynem na peronie 1. Na obu jego końcach zamontowano windy towarowe. W celu jego doświetlenia w posadzce gmachu kasowego zamontowano kilka luksferów (obecnie tunel częściowo udostępniony, zlokalizowano w nim toalety oraz windy).
  4. Tunel pocztowy, łączący budynek ekspozytury poczty na peronie 1. z gmachem pocztowym przy ul. Krakowskiej (obecnie tunel nie jest używany )

Wyróżniającymi cechami opolskiego dworca jest zarówno jego układ peronów, które nie leżą w linii prostej, lecz przebiegają po łuku oraz akustyka samego gmachu – jeśli stoi się pod łukami, znajdującymi się przed rzędami kas, głos z jednego końca pomieszczenia słychać w drugim końcu.

 Mapa dworca

Plan dworca

 WiFi

W poczekalniach, holu głównym i holu wejściowym możliwość korzystania z bezpłatnej sieci WI-FI (nazwa_PKP_WIFI)