Ponad 14,7 tys. stojaków rowerowych na 1400 stacjach i przystankach oraz przy ponad 300 dworcach. Spółki z Grupy PKP zachęcają do łączenia podróży rowerem i koleją również jesienią. 

Kolej i rower to jedne z najbardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku środków transportu, które doskonale mogą się uzupełniać. Jesienią także warto z nich korzystać, dbając przy okazji o ekologię  i wspierając aktywny styl życia.

Zostaw rower przy dworcu PKP!

Polskie Koleje Państwowe zarządzają około 90 proc. wszystkich czynnych dworców kolejowych w Polsce. Spółka prowadzi aktywne działania proekologiczne  na dworcach kolejowych oraz w przestrzeni okołodworcowej. Należą do nich również rozwiązania dla pasażerów, chcących połączyć podróż pociągiem i rowerem. Przed dworcami montowane są stojaki rowerowe oraz budowane są specjalne wiaty, a przy niektórych miejscach postojowych znajdują się słupki serwisowe, wyposażone w podstawowe narzędzia naprawcze. Na rowerzystów w sezonie jesiennym czeka ponad 3200 stojaków rowerowych, zlokalizowanych przy ok.300 dworcach kolejowych.  Pasażerowie mogą zostawić swoje jednoślady m.in. przy dworcach w Lublińcu, Gnieźnie, Jarocinie, Strzelcach Opolskich, Czeremsze, czy Brzegu. Na rowerzystów czeka 200 miejsc postojowych przy dworcu Wrocław Główny,  162 miejsca przy dworcu w Dęblinie, czy 75 miejsc przy dworcu w Skierniewicach. W październiku br. zakończyła się budowa nowego dworca kolejowego w Nidzicy. Do dyspozycji podróżnych oddany został nowoczesny i ekologiczny obiekt, w sąsiedztwie którego znajduje się funkcjonalna wiata z miejscami na 30 rowerów oraz dwiema stacjami do ich naprawy.

Blisko 11 500 stojaków rowerowych na stacjach i przystankach

Podróż koleją zaczyna się na stacji i przystanku, a na ponad 1400 z nich na rowerzystów czeka blisko 11 500 stojaków rowerowych. Dla wygody pasażerów łączących podróż koleją i rowerem stojaki zostały zamontowane w miejscach oświetlonych,  jak najbliżej peronów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadzają ułatwienia dla rowerzystów w ramach bieżących prac oraz dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego. Tylko w tym roku zarządca infrastruktury kolejowej w ramach prowadzonych inwestycji zamontował ponad 200 stojaków rowerowych, m. in. w Małkini, Pilawie, Kiekrzu, a także w Celestynowie.

Miłośnicy jednośladów mogą za pośrednictwem profilu na Facebooku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zgłaszać propozycje ustawienia kolejnych stojaków na rowery.

Podróż z rowerem pociągami PKP Intercity

Przewoźnik zadbał o potrzeby pasażerów podróżujących z rowerami. Aby sprawdzić czy w danym pociągu jest możliwość przewozu roweru, należy zasięgnąć informacji o zestawieniu składu wagonów w danym pociągu, który jest dostępny na stronie www.intercity.pl. Ikonka roweru (w kółku lub bez) umieszczona w składzie oznacza, że w danym składzie można przewieźć swój pojazd.

W pociągach PKP Intercity rowery można przewozić tylko w miejscach oznaczonych odpowiednim piktogramem. W składach TLK - jeżeli w pociągu przewidziano przewóz jednośladów - rower należy umieścić w wagonie z wieszakami, przystosowanym do przewozu rowerów, a jeżeli takiego wagonu nie ma w składzie, to rower należy umieścić w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu albo w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu, w zależności od tego, który przedsionek w danym składzie jest przeznaczony na ten cel. W każdym pociągu Express InterCity Premium, obsługiwanym pojazdami Pendolino, znajdują się 4 miejsca na przewóz roweru. W składach Express InterCity rower przewozimy w wagonie przystosowanym do jego przewozu, 8-miejscowym lub z 18-24 wieszakami na rowery, znajdującym się w 2. klasie. W pociągach kategorii InterCity, obsługiwanych pojazdami FLIRT3 oraz PesaDART, do dyspozycji pasażerów jest po 6 stojaków na rowery.

Rower do pociągu mogą zabrać podróżni, którzy posiadają bilet na przejazd, na którym mają wskazane miejsce do siedzenia dla osoby przewożącej rower. Miejsca te są usytuowane zawsze w pobliżu miejsc wyznaczonych na przewóz roweru, tak aby właściciel roweru mógł sprawować nad nim pieczę.

Opłata za przewóz roweru wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy. Bilet na przewóz roweru pociągami EIC, IC i TLK można kupić przez internet, w kasie biletowej lub u konduktora niezwłocznie po wejściu do składu, natomiast bilet na przewóz jednośladu pociągiem EIP można nabyć w okienku kasowym lub przez internet. Za wydanie biletu na przewóz w pociągu u konduktora może być pobierana   opłata pokładowa w wysokości 10 zł. Warto pamiętać, że bezpłatnie zostanie przewieziony jeden rower: o konstrukcji pionowej, jednośladowy, jednoosobowy i składany na czas przewozu  (jako bagaż podręczny).

W czasie obowiązywania ograniczeń przewozu pasażerów w związku z COVID-19 obowiązują  Przejściowe szczególne warunki i zasady odprawy oraz przewozu osób pociągami PKP Intercity w czasie obowiązywania ograniczeń przewozu pasażerów w związku z COVID-19.

Przed rozpoczęciem podróży prosimy sprawdzić aktualne informacje dotyczące pandemii COVID-19 w Polsce na stronie www.gov.pl/web/koronawirus